Wiosną roboty budowlane trochę taniej
Stwierdzenie to potwierdzają wskaźniki zmian cen opublikowane w wydawnictwach SEKOCENBUD: Biuletynie cen robót budowlanych inwestycyjnych – BRB i Biuletynie cen robót remontowo – budowlanych oraz zabytkowych – BRR. Ruch cen większości robót ujętych w tych biuletynach w II kwartale 2013 r. oscylował w granicach od -1% do +1%, z przewagą niewielkich spadków cen. Nieco większe spadki, bo około 3 do 5% zanotowano w robotach: inwestycyjnych murowych z bloczków Ytong, montażu rynien z miedzi, wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych z zaprawy uszczelniającej Budoszczel – H 810 a także z folii w płynie o nazwie Folbit. Natomiast w robotach remontowych spadki w granicach 3% dotyczyły robót szklarskich wykonywanych szkłem płaskim ciągnionym grub. 3,0 i 4,0 mm. Większe spadki, bo nawet dochodzące do 6% zanotowano w cenach montażu kołnierzy uszczelniających okna połaciowe. Spadkom tym towarzyszył jednak równoczesny wzrost cen montażu okien dachowych, kształtujący się w granicach od 1 do 6%. Generalnie można więc stwierdzić, że nadejście wiosny nie ożywiło rynku robót ogólnobudowlanych oraz ich cen.
Opracowała Wiesława Sikorska-Ożgo Ekspert systemu SEKOCENBUD
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.