29.12.2015

WPŁYW TECHNOLOGII ENERGOOSZCZĘDNYCH NA CENY OBIEKTÓW BUDOWLANYCH - analiza na podstawie cen domów jednorodzinnych ujętych w BCO

Wiesława Sikorska-Ożgo
Ceny jednostkowe wybudowania domu jednorodzinnego z pustaków Silka E24, wolno stojącego, bez podpiwniczenia, symbol klasyfikacyjny 1110 – 141 (1174), publikowane w Biuletynie cen obiektów budowlanych – BCO, rozszerzono w IV kwartale 2015 roku o dwie nowe wersje dostosowane do zróżnicowanego zapotrzebowania energetycznego. Dom o symbolu 1110 – 141 (1174) to budynek pasywny, o symbolu 1110 – 142 (1174 A) – energooszczędny a o symbolu 1110 – 143 (1174 B) – o standardowym zapotrzebowaniu energetycznym. Analiza cen jednostkowych tych trzech wersji obiektów pozwala na ocenę wpływu zaprojektowanych i zastosowanych rozwiązań energooszczędnych na ceny wykonania domów jednorodzinnych.


Zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku wymaga poniesienia większych kosztów przy jego realizacji. Szczegółowe relacje, opublikowanych w BCO, cen kolejnych wersji obiektu o zróżnicowanym zapotrzebowaniu energetycznym, zaprezentowano w tabelach 1 i 2 oraz na wykresach zamieszczonych poniżej.


Z tabeli 1 wynika, że koszty realizacji domu jednorodzinnego 1174 w wersji energooszczędnej są o 11,9 % a wersji pasywnej o 16,7 % wyższe od kosztów wykonania tego budynku o standardowym zapotrzebowaniu energetycznym. Wskaźniki powyższe są zgodnie z oczekiwaniami. Znacznie bardziej zaskakują wskaźniki ustalone dla zakresów robót w podziale na elementy obiektu tj. konstrukcje i elementy budowlane oraz instalacje i urządzenia techniczne. Otóż instalacje i urządzenia techniczne są droższe w wersji energooszczędnej o 53 % a w wersji pasywnej już tylko o 43,1 % od analogicznych elementów występujących w domu o standardowym zapotrzebowaniu energetycznym (patrz tabela 1). Taki duży wzrost kosztów instalacji wynika z zastosowania w tych wersjach domu urządzeń wykorzystujących energię odnawialną na potrzeby ogrzewania budynku oraz podgrzewania c.w.u. Wysoki koszt instalacji i urządzeń technicznych w obydwu przypadkach związany jest także z zastosowaniem wentylacji mechanicznej.

Koszty instalacji w budynku pasywnym są niższe niż w budynku energooszczędnym, ponieważ zastąpiono w nim standardową instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami i kotłem oraz rekuperator, kompaktową centralą grzewczo-wentylacyjną współpracującą z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Cena konstrukcji i elementów budowlanych nie zaskakuje, gdyż rośnie proporcjonalnie do spadku zapotrzebowania energetycznego domu, a więc wzrostu ilości izolacji cieplnych i kosztownej poprawy parametrów izolacyjności termicznej okien, drzwi i innych elementów zewnętrznych. Należy zwrócić uwagę, że przy prawidłowo zaprojektowanych pasywnych domach jednorodzinnych relacje te są jak najbardziej prawidłowe. Poprawa parametrów izolacyjności termicznej budynku, podnosząca koszty konstrukcji i elementów budowlanych, stwarza jednocześnie możliwości zaprojektowania ekonomicznie oszczędniejszych rozwiązań instalacji i urządzeń technicznych.

Więcej informacji na temat cen jednostkowych trzech wersji domu jednorodzinnego z pustaków Silka E24, wolno stojącego, bez podpiwniczenia 1110 – 141/2/3 w Biuletynie cen obiektów budowlanych – BCO, IV kwartał 2015 r.

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*