02.01.2013

Zgrana drużyna SeKo PRIX, SeKo SMART oraz cenniki SEKOCENBUD i portal e-SEKOCENBUD

Paweł Kaczmarski
Jedną z cech wyróżniających programy SeKo PRIX i SeKo SMART na tle rozwiązań konkurencyjnych jest znakomita współpraca z cennikami systemu SEKOCENBUD.

 

Obsługa cenników SEKOCENBUD jest dostępna w wielu programach do kosztorysowania, warto jednak zwrócić uwagę na zakres dostępnych tam informacji oraz łatwość korzystania z nich. Mając do dyspozycji cenniki SEKOCENBUD na płytach CD lub zakupione w wersji online (pobrane przez Internet) warto skorzystać z dołączonej do nich przeglądarki ekranowej i zapoznać się ze wszystkimi zawartymi tam informacjami, często niedostępnymi po zaimportowaniu do programów kosztorysowych. Korzystając z SeKo PRIX i SeKo SMART unikniemy takich kłopotów – dostępne są wszystkie informacje zawarte w cennikach systemu SEKOCENBUD.

Zasilenie bazy danych programu – wczytywanie cennika

Wczytanie cennika SEKOCENBUD z płyty CD jest bardzo łatwą operacją. Wystarczy z menu Ceny wybrać polecenie Importuj cenniki..., a następnie w oknie kreatora importu cenników wybrać (przez dwukrotne kliknięcie) napęd w którym znajduje się płyta CD z cennikami. Po kliknięciu na przycisku Dalej >>, przechodzimy do kolejnego kroku importu, w którym program wyświetli znalezione cenniki. Automatycznie zaznaczane są wszystkie cenniki znajdujące się na płycie, więc wystarczy kolejny raz kliknąć na przycisku Dalej >> i zaczekać chwilę na zakończenie importu.

Powyższy sposób pozwala na szybkie zaimportowanie cennika z wykorzystaniem ustawień domyślnych. Jeśli zatrzymamy się na chwilę przy drugim kroku kreatora importu, z pewnością zauważymy dodatkowe opcje – możliwość wyboru pojedynczych cenników spośród znalezionych w podanej lokalizacji oraz wskazania bazy cenowej, do której zostanie zaimportowany cennik (innej niż domyślna).

SeKo PRIX i SeKo SMART potrafią zaimportować nie tylko wszystkie cenniki SEKOCENBUD przeznaczone do sporządzania kosztorysów. Można w nich korzystać również z cenników wydawanych m.in. przez firmy Orgbud-Serwis oraz Bistyp Consulting.

Cenniki i bazy cenowe – sposób na dobrą organizację

W programach  SeKo PRIXSeKo SMART cenniki pogrupowane są w bazy cenowe. Domyślnie w programie znajduje się jedna baza cenowa o nazwie bazacen. Jej pojemność jest wystarczająca do pomieszczenia kilkudziesięciu różnych cenników – dla większości Użytkowników jest to ilość w zupełności wystarczająca. Dla osób korzystających z bardzo dużej ilości cenników przewidziana jest możliwość tworzenia wielu baz cenowych. Zarządzanie bazami cenowymi i zawartymi w nich cennikami dostępne jest w oknie wywoływanym poleceniem Zarządzaj cennikami i bazami cenowymi… znajdującym się w menu Ceny. W tym oknie mamy do dyspozycji dwie zakładki – jedną zawierającą listę zarejestrowanych baz cenowych, drugą z listą cenników znajdujących się w programie. Korzystając z poleceń znajdujących się w menu Baza cenowa oraz Cenniki możemy zarządzać bazami cenowymi oraz cennikami tzn.: dodawać nowe, usuwać, przeglądać oraz importować cenniki.

Przeglądanie zawartości cenników

Aby wyświetlić zawartość cenników znajdujących się w programie nie trzeba korzystać z okna zarządzania cennikami i bazami cenowymi, można również z menu Ceny wybrać polecenie Pokaż cenniki.

W lewej części okna znajduje się lista cenników oraz baz cenowych. Po wybraniu cennika, w sekcji dane cennika zostanie wyświetlona jego zawartość. Mamy do dyspozycji dwa widoki (sposoby wyświetlania): strukturalny i płaski. W pierwszym z widoków, zawartość cennika przedstawiona jest w formie struktury drzewiastej, gdzie można po kolei zwijać i rozwijać poszczególne poziomy. Dzięki temu widoczna jest struktura cennika – taka sama jak w wersji drukowanej. Dostępny jest podział na zeszyty (jeśli dany cennik w wersji drukowanej podzielony jest na kilka zeszytów), działy i rozdziały. W zależności od rodzaju cennika mogą to być również producenci (dostawcy), katalogi, grupy i podgrupy. W dolnej części okna znajduje się panel wyszukiwania pozwalający na szybkie zlokalizowanie interesujących nas informacji. Wyszukiwanie dostępne jest dla pól Nazwa oraz Symbol i pozwala na odnalezienie zarówno początku jak i dowolnej części pola. Drugi z widoków to widok płaski. Prezentuje on zawartość cennika w formie tabeli. W tym widoku pojawia się bardzo przydatna możliwość: filtrowanie zawartości cennika. Wystarczy wpisać jedno lub kilka wyrażeń do sekcji filtrowania, znajdującej się w dolnej części ekranu i program od razu ograniczy ilość wyświetlanych składników do odpowiadających podanym przez nas kryteriom. Do dyspozycji mamy symbol oraz nazwę składnika. Filtrowanie na podstawie symbolu bada zgodność wpisanego przez nas wyrażenia z początkiem symbolu klasyfikacyjnego. Filtrowanie na podstawie nazwy sprawdza dopasowanie dowolnej części nazwy do podanych przez nas wyrażeń. Przy wpisywaniu wyrażeń do pola nazwa warto wpisywać tylko początki wyrazów których chcemy użyć jako kryteriów filtrowania, pomijając końcówkę fleksyjną. Na przykład lepszym rozwiązaniem niż używanie całego wyrazu „farba” lepiej wpisać „farb” – w takim przypadku program wyświetli wszystkie pozycje odpowiadające temu wyrażeniu, a więc zakwalifikowany zostanie nie tylko wyraz „farba” ale również np. „farby”, „farbą”, „farb” itp. Do pola nazwa można wpisać więcej niż jedno wyrażenie do filtrowania. Chcąc wyszukać lateksowe farby emulsyjne możemy wpisać do filtra „farb emuls lateks”. Filtrowanie działa „na bieżąco” – program sam reaguje na wpisywane wyrażenia i automatycznie uruchamia filtrowanie, nie wymagając wywoływania żadnych poleceń przez Użytkownika.


Portal cenowy e-SEKOCENBUD

Znakomitym uzupełnieniem cenników SEKOCENBUD jest portal cenowy e-SEKOCENBUD. Można tam znaleźć między innymi ceny ponad 80 tysięcy materiałów z cenników producentów i generalnych dystrybutorów oraz pokaźny zbiór cen jednostkowych robót. Ceny te aktualizowane są na bieżąco, zgodnie ze zmianami sytuacji na rynku. Aby skorzystać z zasobów portalu w SeKo PRIX i SeKo SMART należy w opcjach programu (polecenie Opcje programu z menu Narzędzia) na zakładce Internet wpisać swoje dane dostępowe do portalu (login i hasło). Dostępne są dwa sposoby korzystania z portalu: zaimportowanie cennika e-SEKOCENBUD (w oknie zarządzania bazami cenowymi i cennikami) i korzystanie z niego w trybie offline lub łączenie się z portalem na bieżąco i wyszukiwanie cen na bieżąco – w trybie online. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na drugą metodę – stałe połączenie z Internetem stało się rzeczą dość powszechną, a pobieranie cen online – na bieżąco, pozwala ona na korzystanie z najaktualniejszych informacji. Połączenie z portalem wywoływane jest po kliknięciu na przycisku eSEKOCENBUD w oknie wstawiania (albo edycji) działu, pozycji lub nakładu. Program wyświetli okno Wyszukiwanie cen w portalu eSEKOCENBUD, gdzie powinniśmy określić kryteria poszukiwania cen. Minimalnym wymogiem jest podanie trzech znaków symbolu klasyfikacyjnego lub nazwy. Możemy określić więcej kryteriów, również wybrać interesujący nas okres notowań cenowych. Po kliknięciu na przycisku Szukaj, program połączy się z zasobami portalu i w sekcji Dane cennika wyświetli znalezione składniki. Jeśli chcielibyśmy zmienić kryteria wyszukiwania, możemy to zrobić – po kolejnym kliknięciu na przycisku Szukaj, program ponownie połączy się z portalem i wyświetli nowy zestaw wyników. Podobnie jak w cennikach zaimportowanych do programu, możemy korzystać z wyszukiwania i filtrowania.

Zamiast podsumowania

SeKo PRIX i SeKo SMART to nowoczesne, szybkie i łatwe w obsłudze programy kosztorysowe. W połączeniu z cennikami SEKOCENBUD i portalem e-SEKOCENBUD stanowią doskonały zestaw do sporządzania wszelkiego rodzaju wycen. Szybkość działania i łatwość obsługi to nie jedyne ich auty. Funkcje dostępne w programach i sposób ich działania można poznać pobierając ze strony internetowej www.sekocenbud.pl (dział pliki do pobrania) bezpłatną wersję demonstracyjną programu SeKo PRIX oraz prezentację programu SeKo SMART.

 

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*