Zmiany cen i kosztów w budownictwie w 2012 roku - według SEKOCENBUD
Ceny czynników produkcji stabilne
Przypomnijmy, że w 2012 roku według notowań prowadzonych przez SEKOCENBUD średnie krajowe ceny materiałów zużywanych w budownictwie (ogółem) spadły o 0,2% w stosunku do roku poprzedniego (wykres 1).
W poszczególnych rodzajach materiałów można zauważyć wzrosty cen materiałów budowlanych – o 0,9%, instalacyjnych o 2,9%, natomiast ceny materiałów elektrycznych spadły aż o 23,7 % (przede wszystkim na skutek znacznych obniżek cen kabli i przewodów). Lekkie wzrosty odnotowano w kraju dla średnich cen najmu pracy sprzętu budowlanego, w IV kw. 2012 ceny były wyższe o 1,9 % (w porównaniu do IV kw. 2011 r.). Wzrosty stawek zanotowano dla robót: instalacji sanitarnych i wykończeniowych o 0,5% a elektrycznych o 0,3% , natomiast niewielki spadek - tylko o 0,1% - dla robót budowlanych inwestycyjnych oraz remontowych, a także robót inżynieryjnych.
Koszty budowy obiektów bez większych zmian
Niewielkie zmiany cen czynników produkcji (materiałów, sprzętu i stawek robocizny kosztorysowej) jakie miały miejsce w 2012 roku – automatycznie wpłynęły na poziom i tendencje zmian cen robót i obiektów budowlanych. Według notowań SEKOCENBUD koszty budowy obiektów kubaturowych (porównując do roku 2011) charakteryzowały się lekkim spadkiem – patrz wykres 2.
W przypadku budynków mieszkaniowych wielorodzinnych koszt budowy spadł o 0,4% natomiast dla domów jednorodzinnych spadek wyniósł 0,6 %. Podobnie zmieniły się koszty budowy różnych obiektów użyteczności publicznej - były one niższe o 0,5% w stosunku do roku 2011.
Natomiast koszty, jakie ponoszono w 2012 roku podczas wykonywania obiektów z grupy inżynieryjnych były bardzo zróżnicowane – patrz wykres 2 i 3.
I tak linie elektroenergetyczne budowano w tym okresie, średnio w kraju, aż o ponad 11% taniej niż w roku poprzednim, przeciwnie niż drogi kołowe – koszt ich budowy w 2012 był nieco wyższy (o 0,1%). Z kolei koszt budowy mostów i wiaduktów był niższy o 1,1% w porównaniu do roku 2011.
Autorzy:
Mariola Gala-de Vacqueret, Janusz Traczyk – Eksperci SEKOCENBUD
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.