14.03.2014

Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w I kw. 2014 r. – według notowań SEKOCENBUD

Wiesława Sikorska-Ożgo
Łagodna zima w I kwartale 2014 r. nie przyśpieszyła niestety oczekiwanego przez wykonawców robót budowlanych, zauważalnego wzrostu stawek robocizny kosztorysowej.


Łagodna zima w I kwartale 2014 r.  nie przyśpieszyła niestety oczekiwanego przez wykonawców robót budowlanych, zauważalnego wzrostu stawek robocizny kosztorysowej. Na początku roku średnie krajowe stawki robocizny kosztorysowej netto i brutto (stawka netto + koszty pośrednie i zysk) we wszystkich rodzajach robót były dosyć stabilne, z lekką przewagą nieznaczących wzrostów. Tylko wskaźnik wzrostu stawki robocizny kosztorysowej brutto w robotach wykończeniowych o wysokim standardzie przekroczył 1% i wyniósł 1,2%. W pozostałych stawkach zmiany ich poziomu wahały się w granicach od -0,3% do +0,6%. W poszczególnych województwach i wybranych miastach ruch stawek był nieco większy i najczęściej oscylował w granicach od -3% do +3%.

Najniższe stawki robocizny kosztorysowej w I kw. 2014 r.  w robotach ogólnobudowlanych inwestycyjnych zanotowano w regionie świętokrzyskim i lubelskim, a najwyższe w wielkopolskim i mazowieckim.

Średnie krajowe narzuty kosztów zakupu (Kz), w stosunku do odpowiednich narzutów w IV kwartale ubiegłego roku, pozostały na niezmienionym poziomie w robotach ogólnobudowlanych remontowych i robotach inżynieryjnych, natomiast w pozostałych robotach spadły o 0,1 punktu procentowego. Średnie krajowe narzuty kosztów pośrednich (Kp) spadły o 0,2 punktu procentowego  w robotach inżynieryjnych i wzrosły o 0,1 punktu procentowego  w pozostałych rodzajach robót. Natomiast w zmianach wskaźników narzutu zysku (Z) nie zanotowano jednolitej tendencji. W robotach ogólnobudowlanych remontowych wskaźnik ten pozostał na poziomie z poprzedniego kwartału, w robotach instalacji sanitarnych i elektrycznych wzrósł o 0,1 punktu procentowego,  a w pozostałych rodzajach robót spadł (roboty ogólnobudowlane inwestycyjne o 0,1%, roboty inżynieryjne o 0,2%).

Więcej informacji o stawkach robocizny w regionach, stolicach regionów i 70 wybranych większych miastach można znaleźć w wydawnictwie SEKOCENBUD Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej i cenach pracy sprzętu (IRS) 1 kw. 2014 r.

Opracowała
mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo  Ekspert systemu SEKOCENBUD

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*