budownictwo EKO
Rusza nowa edycja programu finansowania fotowoltaiki Mój Prąd
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi 15 kwietnia 2022 r. czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w popularnym programie Mój Prąd. Będzie on kreować mechanizmy, które będą stymulować wzrost konsumpcji energii przez samych jej wytwórców, a zarazem tak racjonalizować cały proces produkcji, aby zapewnić stabilność sieci elektroenergetycznej.
więcejPDD z grantem od NCBiR na opracowanie technologii CLT z polskiej sosny
Firma PDD otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) 12,45 mln zł wsparcia na opracowanie i rozwój technologii CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo, z polskiej sosny. Aktualnie płyty CLT trafiają do Polski od zagranicznych producentów. Opracowanie rodzimej technologii płyt ściennych i stropowych z drewna sosnowego to nie tylko krok w kierunku rozwoju branży, ale też element popularyzacji budownictwa drewnianego w Polsce. Technologia CLT zapewnia wysokie parametry ognioodporności, co pozwala na ekspozycję drewnianej konstrukcji we wnętrzach mieszkań.
więcejSzkło w energooszczędnym budownictwie
Najnowszy raport opublikowany przez Glass For Europe „Potencjalny wpływ szkła na oszczędność energii i redukcję emisji CO2” nie pozostawia wątpliwości odnośnie roli szklenia w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Raport przedstawia jakie oszczędności związane ze zmniejszeniem zużycia energii i ograniczeniem emisji CO2 osiągną budynki w Europie, jeżeli we wszystkich zostaną zainstalowane przeszklenia o doskonałych parametrach izolacji termicznej, ochrony przeciwsłonecznej.
więcejMoc zainstalowana fotowoltaiki – stan na 1 września
Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosi obecnie ok. 2,53 GW.
więcejJAKI UDZIAŁ MA OZE W PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ W POLSCE?
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2017 roku wyniosła 170 465 GWh. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrost był niewielki – zaledwie 2,25%. Spadła produkcja węgla kamiennego na korzyść węgla brunatnego, paliw gazowych oraz odnawialnych źródeł energii.
więcejPOLSKA POSTAWI NA FOTOWOLTAIKĘ
Ministerstwo Energii oddało do konsultacji projekt PEP2040 – Polityka energetyczna Polski do 2040 r. Dokument stanowi odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką
w najbliższych dziesięcioleciach oraz wyznacza kierunki rozwoju sektora energii z uwzględnieniem zadań niezbędnych do realizacji w perspektywie krótkookresowej.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.