Ceny i koszty
Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej w 3 kw. 2024 r. w stosunku do 3 kw. 2023 r. na tle ogłaszonej przez GUS inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia
Informacje sygnalne dotyczące zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r.,
w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku GUS podał do wiadomości, tak jak w ubiegłym roku, 14 sierpnia br. Zgodnie z tymi informacjami omawiane ceny rok do roku wzrosły o 4,2 % (przy wzroście cen towarów - o 6,2% i usług – o 3,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca, czyli do czerwca 2024 r., ceny towarów i usług wzrosły o 1,4% (w tym towarów – o 1,6% przy wzroście cen usług – o 1,18%). Przypominamy, że w lipcu ubiegłego roku inflacja liczona rok do roku wynosiła 10,8%.*/
więcejCeny materiałów budowlanych w BŁYSKAWICY – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
W związku z pojawiającymi się pytaniami o ceny czynników produkcji publikowane w wydawnictwie Błyskawica (w wersji zeszytowej i elektronicznej), w niniejszym artykule wyjaśniamy pokrótce, skąd się one biorą.
więcejZmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
Pierwsze dwa kwartały tego roku, to w Polsce okres niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej, ale stosunkowo niskiej inflacji. Jak te trudne uwarunkowania gospodarcze oraz zmienna inflacja przełożyły się na poziomy wynagrodzeń i stawek robocizny kosztorysowej w analizowanym okresie?
więcejAnaliza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.
W lutym br. minęła druga rocznica rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Okres działań wojennych za naszą granicą to również czas wysokiej inflacji i spirali płacowo-cenowej w Polsce. Niewątpliwie napięcia geopolityczne, poprzedzone jeszcze pandemią Covid, przełożyły się na zmiany poziomów wynagrodzeń w naszej gospodarce narodowej i stawek robocizny kosztorysowej w robotach budowlanych. Jakie były ruchy poziomów stawek w ostatnim czasie? Dla zobrazowania zmienności stawek robocizny kosztorysowej analizę ich wahnięć pokażemy na tle zwyżek minimalnych wynagrodzeń brutto za pracę i przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacji) w okresie od 2006 r.
do 1 kw. 2024 r.
więcejNajniższa stawka godzinowa za pracę a minimalna stawka do kosztorysowania robót budowlanych
Od wielu już lat na początku roku powraca, jak bumerang, pytanie od Czytelników naszych wydawnictw o minimalne stawki robocizny kosztorysowej. Dlaczego ich poziom często nie osiąga wysokości minimalnej stawki godzinowej podnoszonej, na ogół od 1 stycznia każdego roku, kolejnymi rozporządzeniami RM lub obwieszczeniami Prezesa Rady Ministrów „w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej…”?
więcejZmiany cen w budownictwie drogowym i mostowym w roku 2023 na tle lat wcześniejszych
Miniony rok przyniósł kolejne wzrosty cen czynników produkcji RMS, co w konsekwencji spowodowało wzrosty cen robót budowlanych oraz obiektów we wszystkich branżach. W stosunku do poprzednich dwóch lat nastąpiło zdecydowane wyhamowywanie podwyżek cen materiałów budowlanych, a w niektórych przypadkach wręcz spadki cen. Jednocześnie wzrost stawek robocizny spowodowany podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz trudniejszą sytuacją na rynku zatrudnienia, a także wzrost cen najmu/pracy sprzętu (również częściowo spowodowany podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę) spowodowały, że dla obiektów wzrosty cen były wyższe niż średnie zmiany cen materiałów ogółem wbudowanych w tych obiektach. Jest to warte odnotowania, ponieważ w przypadku wielu obiektów materiały stanowią wysoki udział w cenach/kosztach budowy.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.