Ceny i koszty

NOWOŚCI W BIULETYNACH ZAGREGOWANYCH W 1 KWARTALE 2019 r.
Jak informowaliśmy Państwa w warunkach prenumeraty na rok 2019 od 1 kwartału 2019 r. wprowadziliśmy zmiany w wersjach drukowanych Biuletynów cen obiektów BCO.
więcej
Bariery, ograniczenia i możliwości przy sporządzaniu kosztorysu inwestorskiego, w okresach zmienności warunków rynkowych
Poniżej publikujemy treść referatu mgr inż. Wiesławy Sikorskiej-Ożgo, który został przedstawiony przez Autorkę podczas obrad 24 Konferencji naukowo-technicznej w Ciechocinku w październiku 2018 roku. W obecnych warunkach wciąż rosnących cen w budownictwie oraz ogólnej dyskusji na temat waloryzacji cen kontraktowych, treść tego referatu jest niezwykle aktualna.
więcej
mpiBIM 2018 - Międzywydziałowy Projekt Interdyscyplinarny w Politechnice Warszawskiej
Mała Aula Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej w dniu 6 marca 2019 roku była miejscem finałowej prezentacji oraz wystawy projektów sporządzonych w ramach drugiej edycji Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego mpiBIM 2018. Było to kolejne, zakończone z sukcesem, wydarzenie. Niemal dokładnie przed rokiem swoje dokonania prezentowali studenci uczestniczący w pierwszej edycji tego przedmiotu.
więcej
XI konferencja SKB "Koniunktura i jej wpływ na ceny robót budowlanych"
W dniach 21 i 22 marca 2019 r. w Warszawie w Hotelu Lord odbędzie się XI konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych, w tym roku pod tytułem: "Koniunktura i jej wpływ na ceny robót budowlanych".
więcej
Stanowisko ZG PZiTB w sprawie kierunków rozwoju systemu cenowego budownictwa w Polsce
W obliczu szerokiej dyskusji w środowisku budowlanym dotyczącej zmian cen realizacji inwestycji, szacowania wartości zamówienia publicznego oraz waloryzacji cen kontraktowych, Zarząd Główny PZiTB przedstawił swoje stanowisko w sprawie oczekiwanych przez uczestników procesów inwestycyjnych zmian w systemie cenowym. Poniżej prezentujemy to stanowisko, które zostało przekazane na ręce Ministra Infrastruktury Pana Andrzeja Adamczyka.
więcej
JAKI UDZIAŁ MA OZE W PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ W POLSCE?
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2017 roku wyniosła 170 465 GWh. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrost był niewielki – zaledwie 2,25%. Spadła produkcja węgla kamiennego na korzyść węgla brunatnego, paliw gazowych oraz odnawialnych źródeł energii.
więcej
Znaczne wzrosty cen w budownictwie w minionym 2018 roku
Branża budowlana przeżywała w minionym roku prawdziwy boom. Na koniec listopada 2018 r. wartość produkcji budowlano-montażowej była wyższa o 19,7 % w stosunku do analogicznego okresu roku 2017. Jednocześnie firmy budowlane musiały zmierzyć się z dużym ryzykiem ponoszonym w trakcie realizowanych budów. Wyższe koszty pracy, brak wykwalifikowanych pracowników, rosnące ceny materiałów budowlanych oraz problemy z ich dostępnością – to najpoważniejsze komplikacje dla wykonawców w ostatnim roku.
więcej
Ceny kabli i przewodów elektrycznych w roku 2018
Rok 2018 charakteryzował się dużą zmiennością cen kabli i przewodów elektrycznych. Było to spowodowane głównie dużymi wahaniami cen podstawowych surowców tj. miedzi i aluminium.
więcej
Wystartowała druga edycja interdyscyplinarnego projektu mpiBIM
Koncepcja międzywydziałowego projektu interdyscyplinarnego BIM (mpiBIM) opiera się na tworzeniu kompleksowych, ujednoliconych i aktualnych przestrzennych modeli 3D, zawierających obszerną bazę danych dotyczących obiektu będącego przedmiotem projektowania. W celu realizacji projektu, studenci 5 wydziałów Politechniki Warszawskiej (Wydział Architektury, Wydział Inżynierii Lądowej, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Wydział Elektryczny oraz Wydział Zarządzania) pracują wspólnie w zespołach projektowych. Ich zadaniem jest opracowanie modeli BIM dla budynków i budowli planowanych do realizacji i znajdujących się na terenach Politechniki Warszawskiej.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.