Ceny i koszty
23 Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku – już za nami
W dniach 11-13 października br. odbyła się kolejna 23-cia Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku. Temat tegorocznej konferencji brzmiał: „Zmiany w zamówieniach publicznych na roboty budowlane – wybrane aspekty w praktyce”
więcejWzrost cen materiałów sanitarnych w IV kw. 2017 r.
Zmiana cen materiałów instalacyjnych z notowań respondentów SEKOCENBUD w IV kw. 2017 r. porównując do III kw. 2017 r. była zauważalna. O ile średnia procentowa zmiana ogółem dla wszystkich materiałów wyniosła 1,5% w kierunku wzrostowym, to dla niektórych grup materiałów wskaźniki zmiany cen były znacznie wyższe.
więcejSCALONE CENY ROBÓT INŻYNIERYJNYCH
W odpowiedzi na mój artykuł dotyczący metodologii obliczenia cen jednostkowych powierzchni mostu w wydawnictwie SEKOCENBUD BCO cz. II:
www.raportsekocenbud.pl/artykul/n/pokaz/news/cena-jednostkowa-za-1-m2-powierzchni-mostu/,
nasz Czytelnik zamieścił następujący komentarz:
więcejCeny materiałów elektrycznych w III kw. 2017 r.
Z prowadzonych przez SEKOCENBUD, cyklicznych notowań cen na rynku budowlanym wynika, że w tym kwartale ceny materiałów elektrycznych zachowują się dosyć stabilnie.
więcejNowoczesne rozwiązania technologiczne z zastosowaniem urządzeń energooszczędnych oraz wykorzystujących OZE
Poniżej publikujemy prezentację na temat „Nowoczesnych rozwiązań technologicznych z zastosowaniem urządzeń energooszczędnych oraz urządzeń wykorzystujących OZE – w biuletynach SEKOCENBUD”, która została przedstawiona podczas Centralnych Targów Budowlanych w dniach 21-23 kwietnia 2017 r., w centrum wystawienniczym PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie.
więcejCena jednostkowa za 1 m2 powierzchni mostu
Do Redakcji SEKOCENBUD abonent przesłał następujące pytanie: W jaki sposób, w wydawnictwie „BIULETYN CEN OBIEKTÓW BUDOWLANYCH BCO CZ. II – OBIEKTY INŻYNIERYJNE”, obliczamy cenę jednostkową za 1 m2 powierzchni mostu.
więcejW 2016 roku budowanie było droższe
W poprzednich kilku latach koszty budowy nie zaskakiwały inwestorów większymi zmianami. Można było zaplanować środki na budowę i bez obaw, że będą niewystarczające, wykonywać prace budowlane przez dłuższy czas. Jednak od 2014 roku notowania SEKOCENBUD, prowadzone cyklicznie na rynku budowlanym, pokazywały trend lekkiego wzrostu cen czynników produkcji a w rezultacie kosztów budowy obiektów budowlanych.
więcejCeny materiałów w grudniu według notowań SEKOCENBUD
W grudniu br. na terenie kraju odnotowano zmiany cen materiałów w różnych branżach. I tak w cenach materiałów elektrycznych zauważono wzrost cen kabli energetycznych i teletechnicznych średnio o 8% do 10 % oraz przewodów – ceny wzrosły przeciętnie o 8% (maksymalnie nawet o 15%). w porównaniu do m-ca poprzedniego.
więcejStabilizacja cenowa z niewielkimi wstrząsami - ceny w instalacjach elektrycznych
Kończy się III kw. 2016 r. więc warto te trzy kwartały br. podsumować analizując jak zmiany cen na rynku budowlanym wpłynęły na wskaźniki cen w wydawnictwach SEKOCENBUD.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.