Ceny i koszty
NOWOCZESNY BIUROWIEC W BCO - SEKOCENBUD
Do „Biuletynu cen obiektów budowlanych BCO cz.1 obiekty kubaturowe” został dodany nowy obiekt - 1220-102 Budynek biurowy 3/7 kondygnacyjny z 3-kondygnacyjnym garażem podziemnym. Było to możliwe dzięki uprzejmości autora projektu architekta Bolesława Stelmacha z Biura Architektonicznego STELMACH I PARTNERZY.
więcejCENY INSTALACJI ELEKTRYCZNYCH
Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z aktualnym zeszytem Biuletyn cen robót elektrycznych BRE 2 kw. 2016 r., który zawiera ceny jednostkowe robót elektrycznych inwestycyjnych i remontowych.
Rozpatrując zmiany cen prac instalacji elektrycznych, teletechnicznych, multimedialnych oraz alarmowych czy monitoringu widać pewne zmiany i tendencje.
więcejZmiany cen materiałów sanitarnych, a jednostkowe ceny robót w II kw. 2016 r.
Zmiana średnich cen materiałów sanitarnych w II kw. 2016 r. porównując do I kw. 2016 r. była niewielka, z tendencją wzrostową. Wg notowań Sekocenbud, prowadzonych na terenie całego kraju, wzrost ten był na poziomie 0,3%.
więcejMATERIAŁY ELEKTRYCZNE w wydawnictwie SEKOCENBUD – co nowego?
W tym kwartale na rynku ukazały się nowe cenniki wydane przez znaczących producentów kabli i przewodów: Telefonikę i Bitnera, które zawierają podwyżkę cen kabli i przewodów. Średnie zmiany cen wyniosły pomiędzy kilka a nawet kilkadziesiąt procent, lecz w już obecnych transakcjach sprzedaży upusty całkowicie skompensowały wzrost cen.
więcej
Koszty budowy energooszczędnego domu jednorodzinnego – na podstawie wydawnictwa SEKOCENBUD „Błyskawica”
W każdym kwartale na podstawie notowań cen prowadzonych przez SEKOCENBUD na rynku budowlanym obliczane są a następnie publikowane koszty budowy i ich zmiany różnych obiektów budowlanych. W bieżącym roku w miesięcznym wydawnictwie „Błyskawica” prezentujemy koszty budowy wzorcowego domu jednorodzinnego energooszczędnego, a także wybranych elementów (stanów) i asortymentów tego domu oraz ich udział w całkowitych kosztach budowy.
więcejCeny w budownictwie w I kwartale 2016 według notowań SEKOCENBUD
Od pewnego czasu ceny w budownictwie utrzymują się na stałym poziomie. Jest to korzystna sytuacja dla wszystkich planujących lub właśnie prowadzących budowę obiektu budowlanego. Także wykonawca nie musi martwić się, czy zawarte w umowie wynagrodzenie pokryje koszty wykonywanych przez niego robót. W tym kwartale w notowaniach prowadzonych cyklicznie przez SEKOCENBUD, zauważalne są niewielkie wzrosty cen materiałów oraz stawek robocizny kosztorysowej.
więcejCeny materiałów budowlanych w styczniu 2016 r. na podstawie notowań SEKOCENBUD
Początek 2016 roku sprzyjał wykonawcom robót budowlanych a także zlecającym te roboty. Łagodna zima, stabilny poziom cen materiałów, które stanowią średnio od 50% do ponad 60% wartości kubaturowych obiektów budowlanych to podstawowe czynniki, które w styczniu br. odegrały na rynku znaczącą rolę.
więcejWPŁYW TECHNOLOGII ENERGOOSZCZĘDNYCH NA CENY OBIEKTÓW BUDOWLANYCH - analiza na podstawie cen domów jednorodzinnych ujętych w BCO
Ceny jednostkowe wybudowania domu jednorodzinnego z pustaków Silka E24, wolno stojącego, bez podpiwniczenia, symbol klasyfikacyjny 1110 – 141 (1174), publikowane w Biuletynie cen obiektów budowlanych – BCO, rozszerzono w IV kwartale 2015 roku o dwie nowe wersje dostosowane do zróżnicowanego zapotrzebowania energetycznego. Dom o symbolu 1110 – 141 (1174) to budynek pasywny, o symbolu 1110 – 142 (1174 A) – energooszczędny a o symbolu 1110 – 143 (1174 B) – o standardowym zapotrzebowaniu energetycznym. Analiza cen jednostkowych tych trzech wersji obiektów pozwala na ocenę wpływu zaprojektowanych i zastosowanych rozwiązań energooszczędnych na ceny wykonania domów jednorodzinnych.
więcejKoszty budowy domu jednorodzinnego w 2015 roku – na podstawie wydawnictwa SEKOCENBUD „Biuletyn cen obiektów budowlanych BCO”
W wyniku notowań prowadzonych cyklicznie przez SEKOCENBUD na rynku budowlanym obliczane są a następnie publikowane koszty budowy i ich zmiany różnych obiektów budowlanych. Poniżej prezentujemy koszt budowy przykładowego domu jednorodzinnego wolnostojącego w okresie IV kw. 2015 r. - IV kw. 2014 r., a także wybranych elementów (stanów) tego domu oraz ich udział w całkowitych kosztach budowy.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.