Ceny i koszty

Koszty budowy energooszczędnego domu jednorodzinnego – na podstawie wydawnictwa SEKOCENBUD „Błyskawica”
W każdym kwartale na podstawie notowań cen prowadzonych przez SEKOCENBUD na rynku budowlanym obliczane są a następnie publikowane koszty budowy i ich zmiany różnych obiektów budowlanych. W bieżącym roku w miesięcznym wydawnictwie „Błyskawica” prezentujemy koszty budowy wzorcowego domu jednorodzinnego energooszczędnego, a także wybranych elementów (stanów) i asortymentów tego domu oraz ich udział w całkowitych kosztach budowy.
więcej
Ceny w budownictwie w I kwartale 2016 według notowań SEKOCENBUD
Od pewnego czasu ceny w budownictwie utrzymują się na stałym poziomie. Jest to korzystna sytuacja dla wszystkich planujących lub właśnie prowadzących budowę obiektu budowlanego. Także wykonawca nie musi martwić się, czy zawarte w umowie wynagrodzenie pokryje koszty wykonywanych przez niego robót. W tym kwartale w notowaniach prowadzonych cyklicznie przez SEKOCENBUD, zauważalne są niewielkie wzrosty cen materiałów oraz stawek robocizny kosztorysowej.
więcej
Ceny materiałów budowlanych w styczniu 2016 r. na podstawie notowań SEKOCENBUD
Początek 2016 roku sprzyjał wykonawcom robót budowlanych a także zlecającym te roboty. Łagodna zima, stabilny poziom cen materiałów, które stanowią średnio od 50% do ponad 60% wartości kubaturowych obiektów budowlanych to podstawowe czynniki, które w styczniu br. odegrały na rynku znaczącą rolę.
więcej
WPŁYW TECHNOLOGII ENERGOOSZCZĘDNYCH NA CENY OBIEKTÓW BUDOWLANYCH - analiza na podstawie cen domów jednorodzinnych ujętych w BCO
Ceny jednostkowe wybudowania domu jednorodzinnego z pustaków Silka E24, wolno stojącego, bez podpiwniczenia, symbol klasyfikacyjny 1110 – 141 (1174), publikowane w Biuletynie cen obiektów budowlanych – BCO, rozszerzono w IV kwartale 2015 roku o dwie nowe wersje dostosowane do zróżnicowanego zapotrzebowania energetycznego. Dom o symbolu 1110 – 141 (1174) to budynek pasywny, o symbolu 1110 – 142 (1174 A) – energooszczędny a o symbolu 1110 – 143 (1174 B) – o standardowym zapotrzebowaniu energetycznym. Analiza cen jednostkowych tych trzech wersji obiektów pozwala na ocenę wpływu zaprojektowanych i zastosowanych rozwiązań energooszczędnych na ceny wykonania domów jednorodzinnych.
więcej
Koszty budowy domu jednorodzinnego w 2015 roku – na podstawie wydawnictwa SEKOCENBUD „Biuletyn cen obiektów budowlanych BCO”
W wyniku notowań prowadzonych cyklicznie przez SEKOCENBUD na rynku budowlanym obliczane są a następnie publikowane koszty budowy i ich zmiany różnych obiektów budowlanych. Poniżej prezentujemy koszt budowy przykładowego domu jednorodzinnego wolnostojącego w okresie IV kw. 2015 r. - IV kw. 2014 r., a także wybranych elementów (stanów) tego domu oraz ich udział w całkowitych kosztach budowy.
więcej
Prognozy zmian cen w budownictwie mieszkaniowym według analiz SEKOCENBUD
Po raz kolejny na łamach RaportSekocenbud.pl dzielimy się z czytelnikami refleksją na temat zachodzących zmian w budownictwie mieszkaniowym i próbą ogólnych prognoz zmian cen m² p.u. obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz wartości wyszczególnionych rodzajów robót występujących w tych obiektach w nadchodzących 3-ech miesiącach.
więcej
Stawki robocizny i wskaźniki narzutów w II kw. 2015 r.
Drugi kwartał to początek nowego sezonu budowlanego. Od kilku już lat każdy rozpoczynający się sezon budowlany przynosi wykonawcom robót budowlanych nadzieję na korzystną zmianę stawek robocizny kosztorysowej i narzutów. Początek tegorocznego sezonu te oczekiwania chyba spełnił. W systemie SEKOCENBUD odnotowano we wszystkich rodzajach robót długo wyczekiwany, przez wykonawców robót, nieznaczny wzrost minimalnych i średnich stawek robocizny kosztorysowej w skali kraju.
więcej
Zmiany cen materiałów do instalacji elektrycznych w II kw. 2015 r.
W drugim kwartale 2015 r. w relacji do I kwartału 2015 r. nastąpiły dość znaczne zmiany cen materiałów do robót instalacji elektrycznych. Z przeprowadzonych notowań, analizując średnio statystycznie można stwierdzić, że ceny materiałów do instalacji elektrycznych wzrosły o około 2,5%. Taki przekaz podaje nam statystyka, a jak wyglądają zmiany cen materiałów elektrycznych w praktyce.
więcej
Koszty budowy w I kwartale 2015 według analiz SEKOCENBUD
Od pewnego czasu ceny materiałów zużywanych w budownictwie utrzymują się na stałym poziomie, co w znacznym stopniu ma wpływ na niezmienność kosztów budowanych obiektów budowlanych. Koszty materiałów stanowią znaczny udział w całkowitym koszcie budowy, np. w budownictwie mieszkaniowym jest to średnio od 60% do 68%.
więcej
Prognozy i rzeczywiste zmiany cen w wydawnictwach SEKOCENBUD w minionym 2014 roku
SEKOCENBUD co miesiąc w Błyskawicy prezentuje na najbliższe 3 miesiące prognozowane zmiany cen m² p.u. obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz wartości wyszczególnionych rodzajów robót występujących w tych obiektach. Zapotrzebowanie na tego rodzaju informacje jest szczególnie duże, bowiem posiadają one kluczowe znaczenie dla określenia przyszłego kształtowania się kosztów w innych działach gospodarki narodowej.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.