Ceny i koszty
Ceny robót instalacyjnych w II kwartale 2013 r.
Według informacji zbieranych i opracowywanych przez wydawnictwo SEKOCENBUD w II kwartale 2013 r. ceny jednostkowe robót instalacyjnych: inwestycyjnych i remontowych charakteryzują się stabilnością.
więcejIle kosztuje wykonanie instalacji sanitarnych wewnętrznych w domu jednorodzinnym?
Wydawnictwo Sekocenbud podało wskaźniki cenowe na wykonanie instalacji sanitarnych wewnętrznych dla budownictwa jednorodzinnego w I kw. 2013 r. Przedstawione informacje umożliwiają oszacowanie kosztów tego rodzaju inwestycji w przypadku domów jednorodzinnych na terenie całego kraju.
więcejZagospodarowanie terenu – ile kosztuje?
Zbliża się wiosna, śnieg topnieje więc czas rozpocząć prace związane z zagospodarowaniem terenu. Poniżej przedstawiamy koszty wykonania chodników, podjazdów oraz trawników obliczone według cen wynikających z badań prowadzonych przez SEKOCENBUD w I kw. 2013 r.
więcejIniekcja – trudna, ale skuteczna technologia
Do najczęściej podejmowanych metod naprawy konstrukcji betonowych i żelbetowych zalicza się wypełnienie rys występujących w nich poprzez iniekcje scalające. Czynnikiem determinującym dobór materiału iniekcyjnego jest cel iniekcji i warunki jej przeprowadzania. Konieczne jest uwzględnienie stanu przegrody i rodzaju materiału użytego do jej skonstruowania, rodzaju i przebiegu rys, szerokości i zmienności rozwarcia, warunków cieplno-wilgotnościowych, obecności wilgoci lub wody oraz warunków użytkowania obiektu.
więcejCeny materiałów w I kwartale 2013 r. - CZĘŚĆ I
W sprzedaży ukazały się najnowsze wydawnictwa SEKOCENBUD zawierające ceny materiałów, stawek robocizny oraz ceny pracy sprzętu.
Spowolnienie tempa prac na placach budów, związane z porą roku, spowodowało, że w pierwszym kwartale br. ceny materiałów stosowanych w budownictwie wykazywały przeważnie tendencję spadkową.
więcejStawki robocizny kosztorysowej i ceny pracy sprzętu budowlanego w I kwartale 2013 r. - CZĘŚĆ II
Ukazały się już najnowsze wydawnictwa SEKOCENBUD zawierające ceny materiałów, stawek robocizny oraz ceny pracy sprzętu budowlanego w I kwartale 2013 r. – ciąg dalszy
więcejJakie są różnice w kosztach budowy budynku wielorodzinnego - w zależności od standardu wykonania?
Według badań prowadzonych przez wydawnictwo SEKOCENBUD w IV kw. 2012 r. średni (na terenie całego kraju) koszt jednostkowy budowy i wykończenia w standardzie deweloperskim mieszkania w budynku mieszkalnym wielorodzinnym kształtował się na poziomie 2895 zł za m2 p.u. w przypadku budynku „standardowego” (jakich buduje się najwięcej) do 4 533 zł za m2 p.u. - w przypadku apartamentowca.
więcejSucha zabudowa wnętrz – specyfika wykonania i koszty
Sucha zabudowa to lekka konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych, stanowiąca element aranżacji wnętrz budynków mieszkalnych, handlowych lub użyteczności publicznej. Tym samym terminem można jednak określić także technologię wykonania ścian międzylokalowych, sufitów podwieszanych czy suchych jastrychów. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich tych rozwiązań jest układ konstrukcyjny – elementami nośnymi są listwy rusztu lub specjalne wieszaki, natomiast wypełnienie stanowi poszycie z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych.
więcejNiecki basenowe – naprawy i ich koszty
Problemy związane z zapewnieniem szczelności niecki basenowej zaczynają się pojawiać już na etapie projektowania. To nie tylko konieczność odpowiedniego zwymiarowania konstrukcji, lecz także przede wszystkim staranne opracowanie technologii uszczelnienia trudnych i krytycznych miejsc – dylatacji, przelewów, uszczelnień napływów, reflektorów, miejsc mocowania drabinek. Zaniedbania na etapie realizacji inwestycji przyśpieszają konieczność wykonania remontów, choć roboty renowacyjne często są także skutkiem decyzji o modernizacji danego basenu.
więcejZmiany cen i kosztów w budownictwie w 2012 roku - według SEKOCENBUD
W poprzednim artykule (patrz dział: CENY I KOSZTY) pisaliśmy już o cenach czynników produkcji wybranych robót budowlanych w 2012 roku. Poniżej przedstawimy wyniki badań rynku budowlanego – które prowadzone są cyklicznie od ponad 25 lat przez SEKOCENBUD na terenie całego kraju - w zakresie cen różnych obiektów budowlanych.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.