Ceny i koszty

Stawki robocizny kosztorysowej i ceny pracy sprzętu budowlanego w I kwartale 2013 r. - CZĘŚĆ II
Ukazały się już najnowsze wydawnictwa SEKOCENBUD zawierające ceny materiałów, stawek robocizny oraz ceny pracy sprzętu budowlanego w I kwartale 2013 r. – ciąg dalszy
więcej
Jakie są różnice w kosztach budowy budynku wielorodzinnego - w zależności od standardu wykonania?
Według badań prowadzonych przez wydawnictwo SEKOCENBUD w IV kw. 2012 r. średni (na terenie całego kraju) koszt jednostkowy budowy i wykończenia w standardzie deweloperskim mieszkania w budynku mieszkalnym wielorodzinnym kształtował się na poziomie 2895 zł za m2 p.u. w przypadku budynku „standardowego” (jakich buduje się najwięcej) do 4 533 zł za m2 p.u. - w przypadku apartamentowca.
więcej
Sucha zabudowa wnętrz – specyfika wykonania i koszty
Sucha zabudowa to lekka konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych, stanowiąca element aranżacji wnętrz budynków mieszkalnych, handlowych lub użyteczności publicznej. Tym samym terminem można jednak określić także technologię wykonania ścian międzylokalowych, sufitów podwieszanych czy suchych jastrychów. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich tych rozwiązań jest układ konstrukcyjny – elementami nośnymi są listwy rusztu lub specjalne wieszaki, natomiast wypełnienie stanowi poszycie z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych.
więcej
Niecki basenowe – naprawy i ich koszty
Problemy związane z zapewnieniem szczelności niecki basenowej zaczynają się pojawiać już na etapie projektowania. To nie tylko konieczność odpowiedniego zwymiarowania konstrukcji, lecz także przede wszystkim staranne opracowanie technologii uszczelnienia trudnych i krytycznych miejsc – dylatacji, przelewów, uszczelnień napływów, reflektorów, miejsc mocowania drabinek. Zaniedbania na etapie realizacji inwestycji przyśpieszają konieczność wykonania remontów, choć roboty renowacyjne często są także skutkiem decyzji o modernizacji danego basenu.
więcej
Zmiany cen i kosztów w budownictwie w 2012 roku - według SEKOCENBUD
W poprzednim artykule (patrz dział: CENY I KOSZTY) pisaliśmy już o cenach czynników produkcji wybranych robót budowlanych w 2012 roku. Poniżej przedstawimy wyniki badań rynku budowlanego – które prowadzone są cyklicznie od ponad 25 lat przez SEKOCENBUD na terenie całego kraju - w zakresie cen różnych obiektów budowlanych.
więcej
Prognozy zmian cen w budownictwie na lata 2013-2014
Doświadczenia uczestników procesów inwestycyjnych dotyczące ustalania wynagrodzeń kontraktowych głównie w oparciu o umowy ryczałtowe niezawierające klauzul waloryzacyjnych stały się bardzo dotkliwe dla wykonawców robót budowlanych i niejednokrotnie postawiły ich, w okresach dużej dynamiki cen w budownictwie, na granicy bankructwa.
więcej
Analiza zmian cen robót budowlanych po obniżkach cen kabli i przewodów w 2012 roku
Rok 2012 wg danych SEKOCENBUD charakteryzował się dużymi zmianami cen materiałów do instalacji elektrycznych w tym szczególnie kabli i przewodów. W połowie roku w wydawnictwie Licz i Buduj informowaliśmy Czytelników o radykalnym spadku cen niektórych rodzajów kabli i przewodów.
więcej
Jaki jest koszt budowy domu i wykończenia?
Zmiany kosztów wykonania wybranych elementów domu jednorodzinnego w okresie IV kw.2011 r. - IV kw. 2012 r. – oraz ich udział w całkowitych kosztach budowy domu.
więcej
Ile kosztuje podpiwniczenie domu?
Różnica kosztów wybudowania domu podpiwniczonego i bez podpiwniczenia
więcej
Ceny czynników produkcji i wybranych robót budowlanych w 2012 r. – informacje SEKOCENBUD
W minionym 2012 roku ceny i koszty w budownictwie nie zaskoczyły uczestników rynku budowlanego zmianami, które mogłyby wpływać istotnie na oszacowane wcześniej budżety oraz wysokość uzgodnionych w umowach wynagrodzeń realizowanych inwestycji.
więcej
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.