Ceny i koszty
Nowości w cennikach RMS SEKOCENBUD – 1 kw. 2023
Jedną z cech, którymi charakteryzują się publikacje cenowe SEKOCENBUD jest stały ich rozwój i doskonalenie. Dużą uwagę zwracamy przy tym na komentarze i spostrzeżenia jakie docierają od naszych Użytkowników. Dlatego też w 1 kwartale 2023 wprowadziliśmy szereg zmian mających ułatwić korzystanie z baz cenowych SEKOCENBUD. Zmiany dotyczą zarówno wersji drukowanej jak również wersji elektronicznej.
więcejCENY PALIW I OLEJU OPAŁOWEGO W NOTOWANIACH SEKOCENBUD
W systemie SEKOCENBUD prowadzone są cykliczne, kwartalne badania cen materiałów, na rynku budowlanym w całym kraju dla prawie 100 tysięcy pozycji materiałowych w branżach: materiałów ogólnobudowlanych, sanitarnych i elektrycznych.
więcejRynek Mieszkaniowy 4q22 – raport Centrum Analiz Banku PKO BP
W ostatnim czasie ukazał się raport opisujący trendy na rynku mieszkaniowym w 4 kwartale 2022. Analitycy Centrum Analiz Banku PKO BP jako jedno ze źródeł podają cenniki SEKOCENBUD, wykorzystując do analiz publikowane w cennikach koszty budowy obiektów prezentowane w Biuletynie cen obiektów budowlanych oraz prognozy zmian cen na podstawie biuletynu Zagregowane wskaźniki waloryzacyjno-prognostyczne (ZWW).
więcejKolejny rok wysokich kosztów budowy
Ceny w budownictwie w 2022 nie wyhamowały, a wręcz odwrotnie, dynamika ich zmian była większa niż w roku 2021. Wpłynęło na to szereg różnych czynników, począwszy od pandemii, która wywołała olbrzymie perturbacje na rynkach paliw, surowców i dostaw, do wojny w Ukrainie, która spotęgowała istniejące problemy. Dodatkowo gwałtowny wzrost inflacji w Polsce miał bezpośrednie przełożenie na znaczne ruchy cen na rynku budowlanym.
więcejNowe obiekty w Biuletynach cen obiektów budowlanych - BCO systemu SEKOCENBUD
Do Biuletynów cen obiektów budowlanych BCO cz. I i II wprowadzono w 3 kwartale 2022 roku dwa nowe obiekty, których skróconą charakterystykę i podstawowe informacje cenowe zamieszczamy w niniejszym artykule, zachęcając Państwa do zapoznania się z pełną treścią zawartą w wydawnictwach drukowanych i elektronicznym.
więcejKoszty budowy obiektów budowlanych w 1 półroczu 2022 w obliczu rosnących cen materiałów, robocizny i kosztów pracy sprzętu
Notowania cen w 2 kwartale 2022 r. prowadzone na terenie całego kraju w systemie SEKOCENBUD, osiągnęły najwyższe wzrosty w 35-letniej historii. Ciągły wzrost cen materiałów budowlanych, najwyższe stawki robocizny kosztorysowej i wzrost kosztów pracy sprzętu budowlanego – to główne czynniki, które spowodowały bezprecedensowy wzrost kosztów budowy obiektów budowlanych.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.