Ceny i koszty
Ceny robót drogowych w 2019 roku
Rok 2019 przyniósł, podobnie jak lata 2017 i 2018, wzrost cen robót w branży drogowej. Na podstawie zanotowanych w systemie SEKOCENBUD cen czynników produkcji (RMS) i wyliczonych z ich użyciem cen robót możemy stwierdzić, że wzrost ten wystąpił we wszystkich kwartałach ubiegłego roku.
więcejKolejny rok wzrostu cen w budownictwie
W budownictwie już od dwóch lat utrzymuje się dobra koniunktura, ze względu na dużą ilość kontraktów infrastrukturalnych, projektów deweloperskich i przemysłowych. Przekłada się to na wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy, które rosną również z powodu braku wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie branża budowlana boryka się z tymi samymi problemami co m. innymi w latach 2006-2008; firmy wykonawcze mają problemy z rentownością kontraktów a Zamawiający z wyborem ofert, które zmieściłyby się w zaplanowanym budżecie. Mimo wielu roszczeń i spraw sądowych w tamtym czasie, nie wypracowano wniosków, które przerodziłyby się w konkretne formuły i klauzule waloryzacyjne.
więcej25 Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku
W dniach 9-11 października br. odbyła się 25 Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku, pt.: „Matryca ryzyk a wynagrodzenie wykonawcy w kontraktach budowlanych. Waloryzacja narzędziem minimalizacji ryzyka inflacyjnego”, której organizatorem był Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja” Sp. z o.o. wydawca informacji cenowych SEKOCENBUD.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.