Ceny i koszty

Kolejny rok wzrostu cen w budownictwie
W budownictwie już od dwóch lat utrzymuje się dobra koniunktura, ze względu na dużą ilość kontraktów infrastrukturalnych, projektów deweloperskich i przemysłowych. Przekłada się to na wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy, które rosną również z powodu braku wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie branża budowlana boryka się z tymi samymi problemami co m. innymi w latach 2006-2008; firmy wykonawcze mają problemy z rentownością kontraktów a Zamawiający z wyborem ofert, które zmieściłyby się w zaplanowanym budżecie. Mimo wielu roszczeń i spraw sądowych w tamtym czasie, nie wypracowano wniosków, które przerodziłyby się w konkretne formuły i klauzule waloryzacyjne.
więcej
25 Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku
W dniach 9-11 października br. odbyła się 25 Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku, pt.: „Matryca ryzyk a wynagrodzenie wykonawcy w kontraktach budowlanych. Waloryzacja narzędziem minimalizacji ryzyka inflacyjnego”, której organizatorem był Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja” Sp. z o.o. wydawca informacji cenowych SEKOCENBUD.
więcej
Nowości w „Biuletynie cen obiektów budowlanych BCO część I – obiekty kubaturowe” w II i III kwartale 2019 r.
Do Biuletynu cen obiektów budowlanych BCO część I – obiekty kubaturowe wprowadzono w ostatnich dwóch kwartałach dwa nowe obiekty:
1263-203 BUDYNEK NAUKOWO-BADAWCZY 4-KONDYGNACYJNY, CZĘŚCIOWO PODPIWNICZONY,
1264-303 PRZYCHODNIA ZDROWIA – SPECJALISTYCZNE CENTRUM USŁUG MEDYCZNYCH, BUDYNEK DWUKONDYGNACYJNY W TECHNOLOGII PASYWNEJ.
W artykule zamieszczamy skróconą charakterystykę nowych obiektów, zachęcając Państwa do zapoznania się z pełną treścią zawartą w wydawnictwie drukowanym i elektronicznym.
więcej
NOWE OBIEKTY W BIULETYNIE CEN OBIEKTÓW BCO
W ostatnim okresie w wydawnictwie SEKOCENBUD pt.: Biuletyn cen obiektów kubaturowych BCO cz.1 opublikowano szereg nowych obiektów, które spełniają obecne wymagania dotyczące współczynników izolacyjności cieplnej a przez to charakteryzują się energooszczędnością.
Uwagę wielu z nich zwraca też niepowtarzalna architektura. Koszty publikowanych obiektów udało się opracować dzięki współpracy i przychylności Biur projektowych – autorów tych projektów.
więcej

Koniunktura i jej wpływ na ceny robót budowlanych
W dniach 21 i 22 marca 2019 r. w Warszawie Zarząd Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych zorganizował coroczną XI Konferencję „Koniunktura i jej wpływ na ceny robót budowlanych”. Uczestniczyli w niej członkowie Stowarzyszenia – kosztorysanci i przedstawiciele firm - członków wspierających: Datacomp, Orgbud Serwis, Promocja i WACETOB oraz wiele osób spośród innych uczestników procesu inwestycyjnego. Patronaty medialne objęły: Builder, Budownictwo i Prawo, Przegląd Budowlany oraz Raport SEKOCENBUD.
więcej

Zmiany w sposobie publikacji stawek robocizny w zeszycie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS”
W pierwszym kwartale 2019 r. stawki robocizny kosztorysowej nadal znacząco wzrastały w stosunku do stawek z poprzedniego kwartału. Wzrost stawek netto, uśrednionych w skali kraju, ukształtował się na poziomie od 4,0 do 4,6%, natomiast odpowiednich stawek brutto od 2,7 do 3,8%.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.