Ekspert wyjaśnia
Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej w 3 kw. 2024 r. w stosunku do 3 kw. 2023 r. na tle ogłaszonej przez GUS inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia
Informacje sygnalne dotyczące zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r.,
w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku GUS podał do wiadomości, tak jak w ubiegłym roku, 14 sierpnia br. Zgodnie z tymi informacjami omawiane ceny rok do roku wzrosły o 4,2 % (przy wzroście cen towarów - o 6,2% i usług – o 3,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca, czyli do czerwca 2024 r., ceny towarów i usług wzrosły o 1,4% (w tym towarów – o 1,6% przy wzroście cen usług – o 1,18%). Przypominamy, że w lipcu ubiegłego roku inflacja liczona rok do roku wynosiła 10,8%.*/
więcejCeny materiałów budowlanych w BŁYSKAWICY – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
W związku z pojawiającymi się pytaniami o ceny czynników produkcji publikowane w wydawnictwie Błyskawica (w wersji zeszytowej i elektronicznej), w niniejszym artykule wyjaśniamy pokrótce, skąd się one biorą.
więcejZmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
Pierwsze dwa kwartały tego roku, to w Polsce okres niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej, ale stosunkowo niskiej inflacji. Jak te trudne uwarunkowania gospodarcze oraz zmienna inflacja przełożyły się na poziomy wynagrodzeń i stawek robocizny kosztorysowej w analizowanym okresie?
więcejAnaliza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.
W lutym br. minęła druga rocznica rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Okres działań wojennych za naszą granicą to również czas wysokiej inflacji i spirali płacowo-cenowej w Polsce. Niewątpliwie napięcia geopolityczne, poprzedzone jeszcze pandemią Covid, przełożyły się na zmiany poziomów wynagrodzeń w naszej gospodarce narodowej i stawek robocizny kosztorysowej w robotach budowlanych. Jakie były ruchy poziomów stawek w ostatnim czasie? Dla zobrazowania zmienności stawek robocizny kosztorysowej analizę ich wahnięć pokażemy na tle zwyżek minimalnych wynagrodzeń brutto za pracę i przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacji) w okresie od 2006 r.
do 1 kw. 2024 r.
więcejNajniższa stawka godzinowa za pracę a minimalna stawka do kosztorysowania robót budowlanych
Od wielu już lat na początku roku powraca, jak bumerang, pytanie od Czytelników naszych wydawnictw o minimalne stawki robocizny kosztorysowej. Dlaczego ich poziom często nie osiąga wysokości minimalnej stawki godzinowej podnoszonej, na ogół od 1 stycznia każdego roku, kolejnymi rozporządzeniami RM lub obwieszczeniami Prezesa Rady Ministrów „w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej…”?
więcejCo to są współczynniki regionalne SEKOCENBUD, jak są obliczane i jak je stosować?
W wielu biuletynach systemu SEKOCENBUD zawierających ceny obiektów oraz robót (na różnych poziomach agregacji) publikujemy współczynniki regionalne obrazujące odchylenie cen w danym regionie od cen średnich w skali kraju. W ostatnich miesiącach otrzymaliśmy kilka zapytań dotyczących możliwości i zasad stosowania tych współczynników, co skłoniło nas do przygotowania niniejszego artykułu.
więcejJak rozliczać koszty jednorazowe jednostek sprzętowych w robotach dodatkowych niebędących przedmiotem zamówienia publicznego?
Podczas szkoleń i warsztatów organizowanych przez SEKOCENBUD oraz w wiadomościach przesyłanych do redakcji wydawnictw SEKOCENBUD dość często pojawiają się pytania dotyczące kosztów jednorazowych sprzętu budowlanego w robotach dodatkowych niebędących przedmiotem zamówienia publicznego.
więcejDokładność prognoz publikowanych w wydawnictwie ZWW SEKOCENBUD.
Sytuacja w budownictwie jest nadal trudna. Kolejny, 1 kwartał 2023 roku uwidocznił te same problemy, z którymi „mierzył” się rynek budownictwa w kwartałach minionego 2022 roku, w tym zwłaszcza tak niekorzystne wydarzenia jak pandemia Covid-19 czy też wojna w Ukrainie.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.