Ekspert wyjaśnia
Dobrze wyceniony kosztorys przy użyciu programów kosztorysowych z serii SeKo.
Bez wątpienia najtrudniejszym do sporządzenia elementem kosztorysu jest przedmiar robót. Dlatego też nowoczesne programy kosztorysowe posiadają szereg narzędzi wspomagających jego sporządzanie. Na przedmiarze nie kończy się tworzenie kosztorysu. Nie mniej istotny jest proces wyceny – tu również należy oczekiwać wsparcia ze strony aplikacji do kosztorysowania. Sposób i zakres realizacji tej funkcjonalności ma wpływ zarówno na jej prawidłowość i dokładność ale również na wygodę i szybkość pracy.
więcejCenniki w programach do kosztorysowania.
W pewnym uproszczeniu, tworzenie opracowania kosztowego w budownictwie można podzielić na dwa etapy: sporządzenie przedmiaru(1) oraz jego wycena. O ile w pierwszym etapie można polegać niemal wyłącznie na pracy specjalisty – kosztorysanta(2), to w procesie wyceny poza pracą specjalisty nabierają znaczenia wykorzystywane do tego narzędzia – programy do kosztorysowania.
więcejStawki robocizny do kosztorysowania w wydawnictwach SEKOCENBUD
W ostatnim okresie nasi Abonenci często zwracają się do Zespołu autorskiego wydawnictw SEKOCENBUD z zapytaniem o sposób zbierania i źródła pochodzenia publikowanych w wydawnictwie IRS stawek robocizny do kosztorysowania.
więcejNACHYLENIE SKARP WYKOPÓW – jak liczyć?
Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło pytanie dotyczące nachylenia skarp wykopów.
Abonent systemu SEKOCENBUD prosił o interpretację informacji dotyczących stopnia nachylenia skarp, które podane są w różnych katalogach nakładów rzeczowych.
W świetle powyższego pojawił się problem rozliczenia robót ziemnych tzn. ustalenia wartości nachylenia skarp w tych obliczeniach.
więcejWycena szkód na podstawie wydawnictw SEKOCENBUD
Pytanie od naszego Abonenta brzmiało:
"W związku ze szkodą, która miała miejsce w moim mieszkaniu dostałam wycenę od ubezpieczyciela (z PZU), wykonaną na podstawie cenników SEKOCENBUD i widnieje tam np. kwota: za dwukrotne malowanie farbami lateksowym 6,88 zł. Proszę mi wierzyć, próbowałam znaleźć firmę w Gdańsku, która pomalowałaby mi za tę cenę mieszkanie (oczywiście na fakturę) i nie znalazłam. Proszę o wyjaśnienie skąd wzięła się ta kwota ? Proszę też o wskazanie firmy, (bo na pewno na podstawie jakiś firm określali Państwo średnie ceny), która wykonałaby malowanie w tej cenie?"
więcejKorzystanie z Biuletynu cen obiektów BCO cz. 1 Obiekty kubaturowe – przy szacowaniu wartości odtworzeniowej domu jednorodzinnego
Do Redakcji SEKOCENBUD abonent przysłał pytania dotyczące zasad korzystania z Biuletynu cen obiektów BCO cz. 1 Obiekty kubaturowe.
więcejSCALONE CENY ROBÓT INŻYNIERYJNYCH
W odpowiedzi na mój artykuł dotyczący metodologii obliczenia cen jednostkowych powierzchni mostu w wydawnictwie SEKOCENBUD BCO cz. II:
www.raportsekocenbud.pl/artykul/n/pokaz/news/cena-jednostkowa-za-1-m2-powierzchni-mostu/,
nasz Czytelnik zamieścił następujący komentarz:
więcejWYPUST w instalacjach elektrycznych
Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło zapytanie: Jak należy rozumieć pojęcie „Wypustu” dla jednostkowych cen instalacji elektrycznych publikowanych w wydawnictwie „Biuletyn cen asortymentów robót - BCA”
więcejNakłady na klamry ciesielskie w katalogu 4-01
Wiele wątpliwości budzą nakłady na klamry ciesielskie w pozycji „Wymiana elementów konstrukcyjnych dachu. Krokwie zwykłe i kleszcze” z katalogu KNR 4-01/0412-0200 .
W tej sprawie otrzymujemy pytania od naszych klientów korzystających z programu SeKo PRIX. Poniżej publikujemy wyjaśnienie tej kwestii.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.