Ekspert wyjaśnia

WYPUST w instalacjach elektrycznych
Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło zapytanie: Jak należy rozumieć pojęcie „Wypustu” dla jednostkowych cen instalacji elektrycznych publikowanych w wydawnictwie „Biuletyn cen asortymentów robót - BCA”
więcej
Nakłady na klamry ciesielskie w katalogu 4-01
Wiele wątpliwości budzą nakłady na klamry ciesielskie w pozycji „Wymiana elementów konstrukcyjnych dachu. Krokwie zwykłe i kleszcze” z katalogu KNR 4-01/0412-0200 .
W tej sprawie otrzymujemy pytania od naszych klientów korzystających z programu SeKo PRIX. Poniżej publikujemy wyjaśnienie tej kwestii.
więcej
Jak liczony jest punkt poboru wody dla baterii czerpalnej ?
Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło niżej wymienione pytanie:
Czy w wydawnictwach SEKOCENBUD punkt poboru wody dla baterii czerpalnej jest liczony jako 1 czy 2 punkty?
więcej

Zależność pomiędzy stawkami robocizny netto i brutto do kosztorysowania
Nasi Abonenci często zgłaszają do ekspertów systemu SEKOCENBUD pytania dotyczące zależności pomiędzy stawkami netto i brutto do kosztorysowania, publikowanymi w wydawnictwach SEKOCENBUD, oraz wątpliwości dotyczące zasadności powszechnego stosowania regionalnych stawek netto i narzutów średnich krajowych w kosztorysowaniu robót budowlanych.
więcej
Definicje rodzajów robót w wydawnictwach SEKOCENBUD
Do Redakcji SEKOCENBUD często wpływają pytania dotyczące definicji rodzajów robót, dla których podawane są ceny czynników produkcji w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu – IRS?
więcej
Cena jednostkowa za 1 m2 powierzchni mostu
Do Redakcji SEKOCENBUD abonent przesłał następujące pytanie: W jaki sposób, w wydawnictwie „BIULETYN CEN OBIEKTÓW BUDOWLANYCH BCO CZ. II – OBIEKTY INŻYNIERYJNE”, obliczamy cenę jednostkową za 1 m2 powierzchni mostu.
więcej
Ceny kabli
Korzystam często z cen materiałów zawartych w wydawnictwie SEKOCENBUD „Informacja o cenach materiałów elektrycznych IME”. Jak zauważyłem w przypadku cen kabli i przewodów następują częste i znaczne zmiany cen. Jak Państwo to oceniacie, biorąc pod uwagę, obecnie niski poziom inflacji i niewielkie ruchy cenowe pozostałych materiałów?
więcej
Skład zespołu roboczego przy wyliczeniu czasu pracy rusztowań
Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło następujące pytanie:
Jak należy traktować, przy wyliczeniu czasu pracy rusztowań, skład zespołu roboczego podany w tablicy 9923, w założeniach szczegółowych do rozdz.16 KNR 2-02 oraz w tablicy 9921, w założeniach szczegółowych do rozdz.15 KNNR 2. Czy powyższy skład zespołu roboczego to skład minimalny, przeciętny czy maksymalny?
Czy są jakieś dodatkowe (poza wymienionymi) „normatywy” określające, jaki skład powinien być uwzględniany w kalkulacji kosztów pracy rusztowań?
więcej
Podatek VAT w budownictwie
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o VAT. Jedną
z ważniejszych zmian dla budownictwa jest wprowadzenie mechanizmu „odwróconego obciążenia” (ang. reverse charge), który znajdzie zastosowanie do świadczenia szeregu usług budowlanych przez "podwykonawców".
więcej
KLAUZULA 13 WARUNKÓW KONTRAKTOWYCH FIDIC JAKO ODMIENNY SPOSÓB WYKONANIA ROBÓT A NIE POLECENIE ZMIANY UMOWY
Teza 1: W polskiej wersji Warunków Kontraktowych FIDIC występuje niewłaściwe tłumaczenie angielskiej wersji Klauzuli 13 „Variations i Adjustments”, która to Klauzula powinna być rozumiana wyłącznie jako prawo do „odmiennego (variations) sposobu wykonania robót”, a nie do „wprowadzania poleceniem Inżyniera zmian do Kontraktu”, ponieważ inaczej pozostaje w sprzeczności z klauzulą 3.1 gdzie Inżynier „nie jest uprawniony do korygowania kontraktu, czy wnoszenia poprawek”.
Teza 2: W zamówieniach publicznych wszelkie polecenia zmiany wydane wykonawcy przez Inżyniera czy zamawiającego, podlegają ocenie zgodności z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, a tym samym osoby te nie mają uprawnień do jednostronnej zmiany kontraktu bez zgody wykonawcy.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.