Ekspert wyjaśnia

14.02.2014

Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu stropów gęstożebrowych i monolitycznych

mgr inż. Konrad Rószczka

Wykonywanie stropów gęstożebrowych (np. typu teriva) czy stropów monolitycznych wiąże się z koniecznością dokonania...

więcej
01.07.2013

Materiały do hydroizolacji - systematyzacja - część 2

Maciej Rokiel

W tej części artykułu autor opisuje kolejne materiały do hydroizolacji: masy asfaltowe, szlam i zaprawy, maty i membrany bentonitowe.

więcej
15.04.2013

Ile kosztuje przyłącze?

Anna Łapczyńska

Planuję wykonanie przyłącza wodociągowego do domu. Jakie mogą być koszty jego wykonania? Czy w publikacjach systemu SEKOCENBUD można znaleźć dane dotyczące cen tego rodzaju budowli?

Maciej Jarzębowski, Gdańsk (e-mail do wiadomości redakcji)

więcej
05.04.2013

SEKOCENBUD – właściwy dla rynkowej wyceny kontraktów i opinii sądowych

Michał Wałdykowski, Janusz Traczyk

Czy średnie ceny krajowe robót, materiałów, robocizny i sprzętu publikowane w biuletynach systemu SEKOCENBUD mogą stanowić podstawę do wyceny robót według aktualnych cen rynkowych i będą uznane przez biegłego w przypadku sporu sądowego za prawidłowe przy rynkowej wycenie kontraktu?

- Zakład Budownictwa Drogowego z Warszawy (e-mail do wiadomości redakcji)

więcej
02.04.2013

Ad vocem: Wybór systemu ogrzewania

Piotr Sosnowski, Specjalista ds. marketingu / Doradca techniczny KOSPEL S.A.

więcej
28.03.2013

Wybór systemu ogrzewania

Cezary Jankowski

Wydatki na ogrzewanie domu należą do najważniejszych pozycji w kosztach jego utrzymania. Na ich wysokość największy wpływ ma rodzaj zainstalowanego źródła energii, gdyż koszty jednostkowe pozyskanego z nich ciepła znacznie się różnią. Jednak wykorzystanie najtańszych źródeł energii wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich nakładów inwestycyjnych, bądź z uciążliwą ich obsługą i gorszym komfortem cieplnym w pomieszczeniach.

więcej
21.02.2013

Jak montować okna w ścianie trójwarstwowej?

Cezary Jankowski

Osadzenie okien w ścianie trójwarstwowej z elewacją wykonywaną „na gotowo” z np. cegły klinkierowej (rys. 1), wymaga zastosowania odmiennej technologii montażu niż w ścianach przewidzianych do tynkowania.

więcej
28.01.2013

Żelbet nie jest wieczny

Maciej Rokiel

Pod pojęciem trwałości konstrukcji żelbetowych należy rozumieć ich zdolność do zapewnienia właściwości użytkowych w okresie eksploatacji przy minimalizacji kosztów utrzymania. Oznacza to, że już na etapie projektowania konieczne jest zaplanowanie środków ochrony – konstrukcyjnych, materiałowo-strukturalnych lub powierzchniowych, co pozwoli na długotrwałą i bezproblemową eksploatację obiektu.

więcej