Ekspert wyjaśnia
Ile kosztuje przyłącze?
Planuję wykonanie przyłącza wodociągowego do domu. Jakie mogą być koszty jego wykonania? Czy w publikacjach systemu SEKOCENBUD można znaleźć dane dotyczące cen tego rodzaju budowli?
Maciej Jarzębowski, Gdańsk (e-mail do wiadomości redakcji)
więcejSEKOCENBUD – właściwy dla rynkowej wyceny kontraktów i opinii sądowych
Czy średnie ceny krajowe robót, materiałów, robocizny i sprzętu publikowane w biuletynach systemu SEKOCENBUD mogą stanowić podstawę do wyceny robót według aktualnych cen rynkowych i będą uznane przez biegłego w przypadku sporu sądowego za prawidłowe przy rynkowej wycenie kontraktu?
- Zakład Budownictwa Drogowego z Warszawy (e-mail do wiadomości redakcji)
więcejWybór systemu ogrzewania
Wydatki na ogrzewanie domu należą do najważniejszych pozycji w kosztach jego utrzymania. Na ich wysokość największy wpływ ma rodzaj zainstalowanego źródła energii, gdyż koszty jednostkowe pozyskanego z nich ciepła znacznie się różnią. Jednak wykorzystanie najtańszych źródeł energii wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich nakładów inwestycyjnych, bądź z uciążliwą ich obsługą i gorszym komfortem cieplnym w pomieszczeniach.
więcejJak montować okna w ścianie trójwarstwowej?
Osadzenie okien w ścianie trójwarstwowej z elewacją wykonywaną „na gotowo” z np. cegły klinkierowej (rys. 1), wymaga zastosowania odmiennej technologii montażu niż w ścianach przewidzianych do tynkowania.
więcejŻelbet nie jest wieczny
Pod pojęciem trwałości konstrukcji żelbetowych należy rozumieć ich zdolność do zapewnienia właściwości użytkowych w okresie eksploatacji przy minimalizacji kosztów utrzymania. Oznacza to, że już na etapie projektowania konieczne jest zaplanowanie środków ochrony – konstrukcyjnych, materiałowo-strukturalnych lub powierzchniowych, co pozwoli na długotrwałą i bezproblemową eksploatację obiektu.
więcejDocieplenia od wewnątrz – jak uniknąć błędów
Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących jak i nowo budowanych budynków jest bezspoinowy system ociepleń, zwany ostatnio, z języka angielskiego, systemem ETICS.
więcejPowódź a wzrost stawek i cen
Dla potrzeb oszacowania wartości szkody spowodowanej na terenie bazy remontowo-garażowej w Sandomierzu przez powódź, która miała miejsce 19 maja i powtórnie 6 czerwca 2010 roku, biegły sądowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu w opracowanych kosztorysach uwzględnił 20-proc.
wzrost stawek robocizny oraz cen materiałów na tym terenie w okresie wykonania remontu (w porównaniu ze średnimi stawkami i cenami podanymi w wydawnictwach systemu SEKOCENBUD dla odpowiedniego regionu i okresu).
Firma ubezpieczeniowa zakwestionowała wysokość odszkodowania wyliczoną na podstawie tak sporządzonych kosztorysów. Czy zatem zastosowanie podwyższonych stawek robocizny i cen materiałów było w tym przypadku zasadne?
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.