Ekspert wyjaśnia

Docieplenia od wewnątrz – jak uniknąć błędów
Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących jak i nowo budowanych budynków jest bezspoinowy system ociepleń, zwany ostatnio, z języka angielskiego, systemem ETICS.
więcej
Powódź a wzrost stawek i cen
Dla potrzeb oszacowania wartości szkody spowodowanej na terenie bazy remontowo-garażowej w Sandomierzu przez powódź, która miała miejsce 19 maja i powtórnie 6 czerwca 2010 roku, biegły sądowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu w opracowanych kosztorysach uwzględnił 20-proc.
wzrost stawek robocizny oraz cen materiałów na tym terenie w okresie wykonania remontu (w porównaniu ze średnimi stawkami i cenami podanymi w wydawnictwach systemu SEKOCENBUD dla odpowiedniego regionu i okresu).
Firma ubezpieczeniowa zakwestionowała wysokość odszkodowania wyliczoną na podstawie tak sporządzonych kosztorysów. Czy zatem zastosowanie podwyższonych stawek robocizny i cen materiałów było w tym przypadku zasadne?
więcej
Stawka robocizny jest kategorią kosztorysową
Stawka robocizny kosztorysowej, wyrażona w złotych na roboczogodzinę, jest precyzyjnie zdefiniowaną kategorią kosztorysową – powszechnie stosowaną w kosztorysowych obliczeniach wartości robót i obiektów budowlanych.
więcej
Podstawy ustalenia nakładów rzeczowych w powykonawczym rozliczaniu robót rozbiórkowych
Nasi Abonenci często zgłaszają do ekspertów systemu SEKOCENBUD pytania dotyczące podstaw ustalenia nakładów rzeczowych dla robót rozbiórkowych, w kosztorysach powykonawczych opracowywanych na bazie KNR 4-01 lub KNR 4-04. Wątpliwości w zakresie podstaw wyceny dotyczą szczególnie rozbiórek częściowych w obiektach niezakończonych, rozbiórek całych elementów (np. dachów lub posadzek) w obiektach nowo wznoszonych i remontowanych bądź modernizowanych oraz rozbiórek mających na celu likwidację budynku lub budowli, z pozostawieniem nierozebranego jakiegoś elementu lub jego fragmentu (np. 20% ścian zewnętrznych wraz z fundamentami pod nimi). W sporach strony na ogół rozbieżnie interpretują zakres zastosowania KNR 4-01 i KNR 4-04. Jakie kryteria zastosowania omawianych katalogów należy więc przyjmować przy opracowywaniu kosztorysów powykonawczych?
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.