Kosztorysowanie

OGŁOSZONO WYNIKI XVI – ego RANKINGU BIUR KOSZTORYSOWYCH
Podczas XIX ciechocińskiej Konferencji Naukowo-Technicznej w dniach 9-11.10.2013 r., organizowanej tradycyjnie przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja”, wydawcę informacji i biuletynów cenowych SEKOCENBUD, ogłoszono wyniki już XVI Rankingu Biur Kosztorysowych.
więcej

Błędy w kosztorysach
Błędy w kosztorysach to zagadnienie tak złożone jak samo kosztorysowanie. Dobry kosztorysant powinien nie tylko być na bieżąco z sytuacją na rynku budowlanym, ale również...
więcej
Ekspert SEKOCENBUD odpowiada - „Biuletyn cen modernizacji i remontów” (BCM)
Do redakcji wpłynęło pytanie dotyczące cen publikowanych w wydawnictwie SEKOCENBUD „Biuletyn cen modernizacji i remontów” (BCM).
więcej
Pytanie od użytkownika systemu Sekocenbud - stawki robocizny kosztorysowej
piszę do Państwa z zapytaniem, o stosowanie w praktyce stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w Państwa zeszytach...
więcej
SeKo PRIX/SMART 8.1. Aktualizacja 1/2013
Czerwcowa aktualizacja programów SeKo PRIX i SeKo SMART przynosi sporo nowości. Pierwsze zmiany są widoczne od razu po uruchomieniu programu.
więcej
Szybka wycena – z BCO i SeKo PRIX
Stworzenie dokładnego kosztorysu jest, zwłaszcza w przypadku większych obiektów, rzeczą niełatwą i bardzo pracochłonną. Aby przyspieszyć i ułatwić taką wycenę, jeśli nie jest wymagany bardzo wysoki stopień dokładności, warto skorzystać z uproszczonej metody kosztorysowania z wykorzystaniem cen jednostkowych na wysokim poziomie agregacji (scalenia).
więcej
Pytanie od Czytelnika Sekocenbud
Mam pytanie dotyczące pozycji KNR 4-04 0603-07 – a konkretnie wykorzystania młota pneumatycznego podczas rozbiórki.
więcej
SeKo PRIX 7.2 aktualizacja 2/2012
Pod koniec grudnia 2012 r. została opublikowana kolejna aktualizacja programów do kosztorysowania SeKo PRIX oraz SeKo SMART. Oznaczona została numerem 7.2.
więcej
Procedura Design & Build – ryzyko czy szansa
System D&B został wymyślony, aby zminimalizować ryzyka związane z projektowaniem i roszczeniami z tytułu wadliwej, niekompletnej lub zawierające nieoptymalne rozwiązania dokumentacji przygotowanej przez Zamawiającego, ale też umożliwić Wykonawcy zaproponowania własnych, innowacyjnych rozwiązań z korzyścią zarówno dla Wykonawcy jak i Zamawiającego. Owe obopólne korzyści trudno czasem dostrzec analizując projekty D&B w polskiej rzeczywistości w szczególności realizowane w oparciu o przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp).
więcej
Jak nie zostać wykluczonym z postępowania?
Ubiegając się o uzyskanie zamówienia, wykonawca nie powinien dopuścić, aby doszło do sytuacji, kiedy zostanie on wykluczony z postępowania lub jego oferta podlegać będzie odrzuceniu. Jest to przykre zwłaszcza wówczas, gdy w porównaniu z ofertami konkurentów jego oferta mogłaby zostać wybrana jako najkorzystniejsza. Decyzja zamawiającego o wykluczeniu wykonawcy z postępowania lub o odrzuceniu jego oferty jest prawie zawsze spowodowana błędami, jakie popełnia wykonawca, przygotowując ofertę, choć może to być także wynikiem nieprecyzyjnych sformułowań w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), powodujących ich błędne rozumienie.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.