Kosztorysowanie

13.02.2013

Ceny materiałów w I kwartale 2013 r. - CZĘŚĆ I

Zespół autorski SEKOCENBUD

W sprzedaży ukazały się najnowsze wydawnictwa SEKOCENBUD zawierające ceny materiałów, stawek robocizny oraz ceny pracy sprzętu.

Spowolnienie tempa prac na placach budów, związane z porą roku, spowodowało, że w pierwszym kwartale br. ceny materiałów stosowanych w budownictwie wykazywały przeważnie tendencję spadkową.

więcej
13.02.2013

Stawki robocizny kosztorysowej i ceny pracy sprzętu budowlanego w I kwartale 2013 r. - CZĘŚĆ II

Zespół autorski SEKOCENBUD

Ukazały się już najnowsze wydawnictwa SEKOCENBUD zawierające ceny materiałów, stawek robocizny oraz ceny pracy sprzętu budowlanego w I kwartale 2013 r. – ciąg dalszy

więcej
11.02.2013

Jakie są różnice w kosztach budowy budynku wielorodzinnego - w zależności od standardu wykonania?

Andrzej Wypych

Według badań prowadzonych przez wydawnictwo SEKOCENBUD w IV kw. 2012 r. średni (na terenie całego kraju) koszt jednostkowy budowy i wykończenia w standardzie deweloperskim mieszkania w budynku mieszkalnym wielorodzinnym kształtował się na poziomie 2895 zł za m2 p.u. w przypadku budynku „standardowego” (jakich buduje się najwięcej) do 4 533 zł za m2 p.u. - w przypadku apartamentowca.

więcej
04.02.2013

Błędy w przedmiarach i kosztorysach a wydłużenie procedur przetargowych

Janusz Traczyk

Sprawny przebieg procedur przygotowania i rozstrzygnięcia przetargu na roboty budowlane w zamówieniach publicznych w znacznej mierze zależy od liczby i wagi błędów popełnianych przy opracowywaniu dokumentacji kosztowej, tzn. przedmiarów robót, kosztorysów inwestorskich oraz kosztorysów ofertowych, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych (STWiORB), a także niektórych zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ).

więcej
28.01.2013

Przedmiary, roboty tymczasowe, specyfikacje techniczne a kosztorysy

Piotr Montewski

W zamówieniach publicznych na roboty budowlane przedmiar i specyfikacje techniczne są powszechnie znane. Jednak dopiero ustawa Prawo zamówień publicznych (dalej Pzp) określiła rolę specyfikacji w opisie przedmiotu zamówienia, choć były one przywoływane w przepisach już w latach 90. Dziś w zamówieniach publicznych spotykamy się z dwoma przedmiarami robót. Pierwszy jest elementem dokumentacji projektowej i stanowi jedną z podstaw opracowania kosztorysów ofertowego oraz inwestorskiego. Drugi jest opracowywany w ramach kosztorysu inwestorskiego.

więcej
28.01.2013

Jak obliczać cenę ofertową w zamówieniach publicznych?

Andrzej Borowicz

Powszechnie wiadomo, że wśród kryteriów oceny ofert dopuszczonych ustawą Prawo zamówień publicznych (Pzp) na rynku zamówień na roboty budowlane dominujące znaczenie ma cena. Wymagany przez zamawiającego sposób obliczania i wyrażania w ofercie ceny nabiera zatem szczególnego znaczenia. Potwierdzają to m.in. wpadki, z jakimi mieliśmy do czynienia na rynku dużych inwestycji infrastrukturalnych.

więcej
18.01.2013

Prognozy zmian cen w budownictwie na lata 2013-2014

Halina Czapla

Doświadczenia uczestników procesów inwestycyjnych dotyczące ustalania wynagrodzeń kontraktowych głównie w oparciu o umowy ryczałtowe niezawierające klauzul waloryzacyjnych stały się bardzo dotkliwe dla wykonawców robót budowlanych i niejednokrotnie postawiły ich, w okresach dużej dynamiki cen w budownictwie, na granicy bankructwa.

więcej
18.01.2013

Analiza zmian cen robót budowlanych po obniżkach cen kabli i przewodów w 2012 roku

Andrzej Górniecki

Rok 2012 wg danych SEKOCENBUD charakteryzował się dużymi zmianami cen materiałów do instalacji elektrycznych w tym szczególnie kabli i przewodów. W połowie roku w wydawnictwie Licz i Buduj informowaliśmy Czytelników o radykalnym spadku cen niektórych rodzajów kabli i przewodów.

więcej
09.01.2013

Najważniejsze to przetrwać

Ireneusz Kulągowski

Rozmowa z Markiem Bajońskim i Jerzym Przyłuskim, właścicielami firmy Kosztorysowanie i Doradztwo Inwestycyjne Angra s.c., laureata I miejsca w Rankingu Biur Kosztorysowych 2012

więcej
07.01.2013

Koszty pośrednie – jak liczyć? Udział w cenie jednostkowej roboty, obiektu.

Andrzej Wypych

W cenie kosztorysowej robót budowlanych odrębną pozycję stanowią nakłady finansowe, których nie można przypisać do kosztów bezpośrednich związanych z wykonywaniem konkretnych robót, ale które są niezbędne do stworzenia ogólnych warunków produkcji, jej obsługi, organizacji i kierowania. Nakłady te składają się na tzw. koszty pośrednie, obejmujące koszty zarządu firmy i koszty ogólne budowy. W jaki sposób obliczyć te koszty i jaki stanowią udział w cenie kosztorysowej – spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.

więcej