Kosztorysowanie

18.03.2022

Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w 2021 roku i w I kw. 2022 r., w wydawnictwach SEKOCENBUD

Wiesława Sikorska-Ożgo

Rok 2021 i I kwartał 2022 roku to nadal, tak jak 2020 r., czas pandemii COVID-19. Dodatkowo 24 lutego br. rozpoczęły się działania wojenne Rosji w Ukrainie, co już destrukcyjnie wpłynęło na gospodarkę polską i światową.

Pandemia w 2021 r., tak jak w 2020 roku, miała oczywiście bardzo negatywny wpływ na gospodarkę krajową i światową oraz na rynek pracy. Należy więc znowu zadać pytanie czy problemy gospodarcze, finansowe i turbulencje na rynku pracy w tym okresie odbiły się na poziomie wynagrodzeń i stawkach robocizny kosztorysowej w robotach budowlanych publikowanych w wydawnictwach SEKOCENBUD?

więcej
18.03.2022

Nowe obiekty w Biuletynie cen obiektów budowlanych - BCO cz. II – obiekty inżynieryjne

Zespół autorski Sekocenbud

Do Biuletynu cen obiektów budowlanych BCO cz. II wprowadzono w pierwszym kwartale 2022 roku nowe obiekty, których skróconą charakterystykę i podstawowe informacje cenowe zamieszczamy w niniejszym artykule, zachęcając Państwa do zapoznania się z pełną treścią zawartą w wydawnictwie drukowanym i elektronicznym.

więcej
21.12.2021

Nowe obiekty w Biuletynach cen obiektów budowlanych – BCO cz. I – obiekty kubaturowe oraz BCO cz. II – obiekty inżynieryjne

Zespół autorski Sekocenbud

Do Biuletynów cen obiektów budowlanych BCO cz. I i II wprowadzono w czwartym kwartale 2021 roku nowe obiekty, których skróconą charakterystykę i podstawowe informacje cenowe zamieszczamy w niniejszym artykule, zachęcając Państwa do zapoznania się z pełną treścią zawartą w wydawnictwach drukowanych i elektronicznym.

więcej
08.12.2021

Waloryzacja narzędziem minimalizacji ryzyka inflacyjnego

Andrzej Wypych, Tomasz Sierakowski

więcej
03.11.2021

PROGNOZY ZMIAN CEN W BUDOWNICTWIE

dr hab. Małgorzata Radziukiewicz

Prognozowanie zjawisk gospodarczych stanowi jeden ze sposobów służących minimalizacji ryzyka towarzyszącego działalności gospodarczej i jest sposobem zdobywania przewagi konkurencyjnej nad innymi uczestnikami rynku. Prognozy – informacje o przyszłych stanach określonych zjawisk – odgrywają szczególnie ważną rolę w okresach zmiennych warunków rynkowych. Potrzeba uwzględniania ryzyka inflacyjnego lub deflacyjnego w negocjacjach i ustalaniu wynagrodzeń kontraktowych dla inwestycji, które z założenia będą realizowane w długich okresach, jest powodem dla którego w Biuletynie Zagregowane Wskaźniki Waloryzacyjne - SEKOCENBUD zamieszczane są prognozy zmian cen w budownictwie w kolejnych kwartałach.

więcej