Prawo

06.05.2013

Dozwolony użytek programów komputerowych

Rafał Golat

Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) przewiduje regulację dozwolonego użytku chronionych utworów. Określa ona wyjątki od ogólnej zasady, kiedy użytkownik może bez wiedzy i zgody autora korzystać z chronionego utworu, powołując się na wynikającą z powyższych przepisów licencję ustawową.

więcej
18.04.2013

Konsekwencje nowelizacji Prawa zamówień publicznych dla wykonawców z branży budowlanej – komentarz

Anna Piecuch

Obowiązujące od 20 lutego 2013 r., znowelizowane przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych wciąż nie satysfakcjonują wykonawców. Wprowadzone przy okazji implementacji dyrektywy obronnej rozwiązania budzą wiele emocji, również z powodu problemów z interpretacją nowych pojęć. Czas i orzecznictwo KIO pokaże czy obawy oraz wątpliwości uczestników rynku zamówień publicznych są uzasadnione.

więcej
18.04.2013

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Mariola Gala-de Vacqueret

Ustawodawca wprowadził do ustawy o VAT definicję terenów budowlanych, która rozwiewa wątpliwości interpretacyjne.

więcej
15.04.2013

Sąd Najwyższy o skutkach określenia błędnej stawki podatku VAT

Łucja Lapierre

W praktyce postępowań w sprawach zamówień publicznych, jak też w orzecznictwie sądów pojawiały się wątpliwości sprowadzające się do pytania: czy wskazanie w ofercie wykonawcy niewłaściwej stawki podatku od towarów i usług (VAT) stanowi błąd w obliczeniu ceny, a tym samym uzasadnia odrzucenie oferty? Niejasności rozwiała uchwała Sądu Najwyższego.

więcej
29.03.2013

Czy zadatek wyklucza odszkodowanie?

Łucja Lapierre

Czy w przypadku nieskorzystania przez inwestora z możliwości odstąpienia od umowy o roboty budowlane w sytuacji, gdy do niewykonania tej umowy doszło ze względu na okoliczności, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi wykonawca, inwestor może dochodzić od tego wykonawcy naprawienia szkody na ogólnych zasadach odpowiedzialności kontraktowej? Czy należne odszkodowanie jest ograniczone do wartości zadatku lub jego podwójnej wysokości?

Stanisław Lewandowski, Kutno (e-mail do wiadomości redakcji)

więcej
25.03.2013

Procedura Design & Build – ryzyko czy szansa

Anna Piecuch

System D&B został wymyślony, aby zminimalizować ryzyka związane z projektowaniem i roszczeniami z tytułu wadliwej, niekompletnej lub zawierające nieoptymalne rozwiązania dokumentacji przygotowanej przez Zamawiającego, ale też umożliwić Wykonawcy zaproponowania własnych, innowacyjnych rozwiązań z korzyścią zarówno dla Wykonawcy jak i Zamawiającego. Owe obopólne korzyści trudno czasem dostrzec analizując projekty D&B w polskiej rzeczywistości w szczególności realizowane w oparciu o przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp).

więcej
18.03.2013

Copyright: istota zastrzeżeń autorskich

Rafał Golat

W przypadku zastrzegania przez podmioty praw autorskich przysługujących im praw poprzez umieszczanie na egzemplarzach utworów sformułowania „Wszelkie prawa zastrzeżone” oraz znaku copyright © mamy do czynienia z nałożeniem się na siebie dwóch systemów ochrony, co w praktyce prowadzić może do nieporozumień.

więcej
18.03.2013

Jak nie zostać wykluczonym z postępowania?

Janusz Dolecki

Ubiegając się o uzyskanie zamówienia, wykonawca nie powinien dopuścić, aby doszło do sytuacji, kiedy zostanie on wykluczony z postępowania lub jego oferta podlegać będzie odrzuceniu. Jest to przykre zwłaszcza wówczas, gdy w porównaniu z ofertami konkurentów jego oferta mogłaby zostać wybrana jako najkorzystniejsza. Decyzja zamawiającego o wykluczeniu wykonawcy z postępowania lub o odrzuceniu jego oferty jest prawie zawsze spowodowana błędami, jakie popełnia wykonawca, przygotowując ofertę, choć może to być także wynikiem nieprecyzyjnych sformułowań w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), powodujących ich błędne rozumienie.

więcej
04.03.2013

Potencjał podmiotu trzeciego – szansa czy ryzyko?

Anna Krajewska

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp), która weszła w życie 22 grudnia 2009 roku, wprowadziła nowy przepis, który stwarza wykonawcom możliwość korzystania z potencjału podmiotu trzeciego w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Miał on na celu zwiększenie konkurencyjności na rynku zamówień publicznych. Wykonawca niespełniający samodzielnie warunków udziału w postępowaniu, a który chce uczestniczyć w postępowaniu o zamówienie publiczne, nie musi tworzyć konsorcjum, lecz może skorzystać z dobrodziejstwa nowego przepisu art. 26 ust. 2b.

więcej
13.02.2013

Solidarna odpowiedzialność inwestora i generalnego wykonawcy

Łucja Lapierre

Na bazie przepisów Kodeksu cywilnego określających zasadę zgody inwestora na zawarcie umowy pomiędzy generalnym wykonawcą a podwykonawcą oraz zasadę solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy ukształtowało się orzecznictwo Sądu Najwyższego. W tej materii najbardziej interesujący jest jego wyrok z 6 października 2010 roku (sygn. akt II CSK 210/10).

więcej