Prawo

04.02.2013

Wadium – nadużycia i skuteczna walka o jego zwrot

Anna Piecuch

Coraz powszechniejszą praktyką staje się nadużywanie przez zamawiających publicznych możliwości zatrzymania wadium. Choć obowiązujące przepisy przewidują szerszy katalog przesłanek tej czynności, podstawę nadużyć stanowi niemal wyłącznie art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych (zwane dalej Pzp). Ofiarą tych niezgodnych z prawem działań padają zarówno nowicjusze na rynku zamówień, jak i wielcy gracze, którym zatrzymywane są duże kwoty.

więcej
28.01.2013

Prawne aspekty know-how

Rafał Golat

Know-how jest kategorią istotną w pierwszej kolejności dla przedsiębiorców, których działalność związana jest ze sferą szeroko pojętej techniki, np. informatycznej, ale także dla innych firm, zainteresowanych ochroną m.in. swoich produkcyjnych tajemnic. Jeden z podstawowych problemów, związanych z prawnym kontekstem know-how, polega na tym, że w Polsce nie ma jeszcze ogólnej, obowiązującej dla całego systemu prawa definicji tego zjawiska.

więcej
14.01.2013

Zabezpieczenie zapłaty wynagrodzenia za roboty budowlane - odpowiednie przepisy

Łucja Lapierre

Zjawisko niepłacenia za wykonane roboty budowlane stało się w ostatnim czasie nagminne. Czy przepisy prawa są nieskuteczne? A może wynika to z braku w umowach odpowiednich klauzul dotyczących gwarancji zapłaty?

więcej
02.01.2013

Forma dokumentów w zamówieniach publicznych na roboty budowlane

Łucja Lapierre

Na pytanie Czytelnika skierowane do redakcji SEKOCENBUD - odpowiada prawnik p. Łucja Lapierre

więcej
02.01.2013

Kryteria oceny ofert w zamówieniach „zaprojektuj i wybuduj”

Aleksander Krupa

Procedura „zaprojektuj i wybuduj” powinna być stosowana do zamówień o charakterze powtarzalnym, a przede wszystkim jednoznacznie opisanych. Kryteria wyboru w tej formule powinny oceniać zarówno koncepcję projektową jak i ofertę cenową wykonawcy.

więcej
02.01.2013

Ekranów akustycznych mniej – tekst rozporządzenia

Mariola Gala-de Vacqueret

Minister Środowiska, Marcin Korolec podpisał rozporządzenie zmieniające dopuszczalne natężenie hałasu przy drogach.

Dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku zawierało jedne z najostrzejszych norm w Unii Europejskiej. Dopuszczalne limity natężenia hałasu w ciągu dnia były określone na poziomie od 50 dB do 65 dB, a w nocy - od 45 dB do 55 dB. W nowym rozporządzeniu limity te zostały odpowiednio podniesione do 68 dB w ciągu dnia oraz do 60 dB w ciągu nocy. Takie rozwiązanie ma zapobiec nadmiernemu stosowaniu ekranów akustycznych przy zachowaniu podstawowego standardu ochrony zdrowia mieszkańców przed negatywnymi skutkami hałasu – uzasadnia minister Marcin Korolec, cytowany w komunikacie ministerstwa.

więcej