
NOWE ROZWIĄZANIA DO FARM FOTOWOLTAICZNYCH W OFERCIE SICAME POLSKA
Coraz większe zainteresowanie pozyskiwaniem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wpływa na dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce. Coraz częściej spotykamy panele słoneczne na dachach budynków. Powstają również farmy fotowoltaiczne, gdzie na dużej powierzchni rozmieszczone są...
więcej
Jak dochodzić roszczeń związanych ze wzrostem cen, gdy w kontrakcie brak klauzul waloryzacyjnych lub klauzule takie „nie działają”?
Od paru lat głównym problemem branży budowlanej jest wzrost cen na budowach obejmujący materiały, robociznę oraz sprzęt. Przedstawiciele branży oraz eksperci alarmują zwracając uwagę na niebezpieczeństwa związane z tym zjawiskiem. Pomimo ponawianych dyskusji pomiędzy Wykonawcami a wiodącymi Zamawiającymi publicznymi sytuacja nie ulega jednak istotnej poprawie.
więcej
Konstrukcje Budowlane 2019 – konferencja pod patronatem medialnym raportsekocenbud.pl
22 listopada 2019 r. odbyła się VI edycja konferencji Konstrukcje Budowlane. W tym roku uczestnicy mieli przyjemność spotkać się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie i wysłuchać prelekcji dotyczących konstrukcji żelbetowych, konstrukcji stalowo-betonowych oraz innowacjach w prefabrykacji.
więcej
Dobrze wyceniony kosztorys przy użyciu programów kosztorysowych z serii SeKo.
Bez wątpienia najtrudniejszym do sporządzenia elementem kosztorysu jest przedmiar robót. Dlatego też nowoczesne programy kosztorysowe posiadają szereg narzędzi wspomagających jego sporządzanie. Na przedmiarze nie kończy się tworzenie kosztorysu. Nie mniej istotny jest proces wyceny – tu również należy oczekiwać wsparcia ze strony aplikacji do kosztorysowania. Sposób i zakres realizacji tej funkcjonalności ma wpływ zarówno na jej prawidłowość i dokładność ale również na wygodę i szybkość pracy.
więcej
WSKAŹNIKI NAPIĘCIA FIRMY CATU
O firmie CATU, należącej do Grupy SICAME, informowaliśmy już Państwa w latach ubiegłych. Ta francuska firma jest producentem bogatej gamy produktów z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa elektrycznego.
więcej
Cenniki w programach do kosztorysowania.
W pewnym uproszczeniu, tworzenie opracowania kosztowego w budownictwie można podzielić na dwa etapy: sporządzenie przedmiaru(1) oraz jego wycena. O ile w pierwszym etapie można polegać niemal wyłącznie na pracy specjalisty – kosztorysanta(2), to w procesie wyceny poza pracą specjalisty nabierają znaczenia wykorzystywane do tego narzędzia – programy do kosztorysowania.
więcej
Gala 22 Rankingu Biur Kosztorysowych już za nami.
Tradycyjnie ogłoszenie wyników Rankingu Biur Kosztorysowych odbyło się podczas uroczystej gali w trakcie 25 Konferencji naukowo-technicznej w Ciechocinku.
więcej
25 Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku
W dniach 9-11 października br. odbyła się 25 Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku, pt.: „Matryca ryzyk a wynagrodzenie wykonawcy w kontraktach budowlanych. Waloryzacja narzędziem minimalizacji ryzyka inflacyjnego”, której organizatorem był Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja” Sp. z o.o. wydawca informacji cenowych SEKOCENBUD.
więcej
JAK ROŚNIE MOC OZE W POLSCE?
Urząd Regulacji Energetyki opublikował informacje dotyczące mocy poszczególnych rodzajów instalacji opartych o odnawialne źródła energii według stanu na 31 marca 2019 roku. Dane obejmują instalacje, które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej.
więcej
Nowości w „Biuletynie cen obiektów budowlanych BCO część I – obiekty kubaturowe” w II i III kwartale 2019 r.
Do Biuletynu cen obiektów budowlanych BCO część I – obiekty kubaturowe wprowadzono w ostatnich dwóch kwartałach dwa nowe obiekty:
1263-203 BUDYNEK NAUKOWO-BADAWCZY 4-KONDYGNACYJNY, CZĘŚCIOWO PODPIWNICZONY,
1264-303 PRZYCHODNIA ZDROWIA – SPECJALISTYCZNE CENTRUM USŁUG MEDYCZNYCH, BUDYNEK DWUKONDYGNACYJNY W TECHNOLOGII PASYWNEJ.
W artykule zamieszczamy skróconą charakterystykę nowych obiektów, zachęcając Państwa do zapoznania się z pełną treścią zawartą w wydawnictwie drukowanym i elektronicznym.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.